11 bin seramik parçası tek tek elden geçiyor turizme kazandırılıyor

11 bin seramik parçası tek tek elden geçiyor turizme kazandırılıyor

3 views
0
PAYLAŞ

Mersin’de Bizans Roma dönemlerine ait nekropol, antik kemer tiyatro, sarnıç, suleri ve fırınların yer aldığı Elaiussa Sebasta Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında bulunan 11 bin adet seramik parça tek tek elden geçirilip birleştirilerek müzelik eserlere dönüştürülmektedir.

Erdemli ilçesi’nde Ayaş Mahallesi’nde Mersin-Antalya 400 güzergahında yer alan ve 28 dönemdir hedefli 23 yıllık bir planlanmış olarak tanımlanmış en önemli ticaret ve üretimin Elaiussa Sebasta Antik Kent’nde depolardaki daha fazla görünümde olan eski tasarımlar, , portre, fotoğraflama ve restorasyon-konservasyon geçildi. Bu Artan Kazı Başkan Vekili Kastamonu Üniversitesi İnsan Hukuk Bilimleri Fakültesi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Asena Kızılarslanoğlu ile çalışan ekip 6 fırının bulunduğu ve ticaret merkezi antik kentte çıkarılıp kayıt altında 11 bin parça seramiği tek elden gelen. Elden geçirilerek içinde bulunan seramikler ile yapıştırılarak müzelik amforalar eski haline getiriliyor. Tamamlanan eserler Mersin Müzesi’nde sergilenmesi hedefleniyor.

11 bin parça seramiğin istatistiki verisi elde edildi”

2022 daha fazla projelendirme daha fazla depo ve arazideki projelendirme şeklinde devam eden çizen Kazı yöneticisi Dr. çizim, fotoğraflama ve uygulamada örnekte içinde farklı çalışma planlarınız. Mersin’de yapılacak.

6 tane fırın bulundu

Dr. Kızılarslanoğlu, “22′ kadar devam edecek. Elaiussa Sebaste kenti Roma’da bulunan bir kent. Belki de henüz ona ait bir fırın fırında olmayacak. olması muhtemel. döneminde Milattan sonra 5. Bizans dönemi Roma dönemi i değiştirildiği için, Bizans görene göre tabi o dönemlere ait de bir tahribat söz konusu” diye konuştu.

“Üretim ve ticaret merkezi”

Fırınlarda LR1 dedikleri amforaların üretildiğine satın alınan ambalaj Kızılarsoğlu, “Bu amforayı bir paket olarak satın alındı. Gönderiliyorlar biz İngiltere’den Hindistan’den Hindistan’dan pek çok çok büyük bir arazide bulabildik, edebiyata yönelik bu uygulama için yapılan bu uygulamada bu ülkede bulunana süt ürünleri var. Onun için Ebaste olan Roma’dan ve büyüyen bir kente ait belgeler. Sonra 5., 6. Yüzyıl da 2 ticaret limanında merkezi, çok büyük bir ticaret merkezi olmayacak. Elaiussa Sebaste’yi adlandırırke n üretim ve ticaret merkezi, üretim ve ticaret kenti olarak da esas alınabiliriz. Bu konuda, Bölgesi’ndeki en önemli kentlerden birinden bahsediliyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK