“2023 Arafta Buluşmalar” sergisi açıldı

“2023 Arafta Buluşmalar” sergisi açıldı

5 views
0
PAYLAŞ

Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Sanat Galerisi’nde “2023 Arafta Buluşmaları” sergisi açıldı.

Envanterli performansla mezun olmuş insanlardan bir kesit ile sanatçı eğitimci öğretmenlerinin yer aldığı 25 kişi ve 31 resim çalışması Ç.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Sanat Galerisi’nde açıldı. Küratörlüğünü ÇÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı Dr.Öğr. Üyesi Muzaffer Tire’nin yaptığı sergiye eserler ile Soner Tire, Ebru Özdemir, Aysel Ay, Güler Kılıç, A.Haydar Bıçakçı, Murat Koca, Ahmet İspir, İlkay İtal, Jale Koyuncu, Gülizar Dedeyi, Kevser Dik, Saadet Adıkutlu Tire, Zehra Serçe , Mustafa Çapar,Oya Türe Aygün, Metin Aygün,Muzaffer Tire, M.Can Kızgındemir, Sait Toprak, Gökçe Hacıoğulları, Ümmühan Fırat, Yaşar Karakuzu, Funda Ülker, Tuğçe Tüzün ve Burçak Salman katıldı.

Sergi hakkında bulunduğu Ç.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı Dr.Öğr. Üyesi Muzaffer Tire, “Arafta kalmak, arada kalmak, hiçbir yere ait olamamak ve eşikte bekleyip, kendine insansal yaşama biçimi içinde bir çıkış yolu oluşturmaktır. Kimi zaman bir sanatçı olarak, sessiz bir çığlığın yaşamını çevresini gözlemlemektir. ‘Geçmişten Günümüze Mezunlarla Akademik Bir Kesit’ adı altında lüks seçkin çıkmış sanatçıların, ‘genç sanatçı-eğitimci/sanat eğitimcisi/sanatçı’ birlikteliğinin geçmişi var olan farklı dönem eserleriyle ‘arafta buluşarak’, kraliyet kimlik oluşumlarını yeniden ele almanın oluşumu olarak sergilenmesidir” dedi.

Konuşmasını sürdüren Tire, “Sanatı anlamakta güçlük çeken toplumlar, sanatçısını da anlamakta zorlanabilirler ve arafta buluşabilmenin kültürel taşlarını döşerler. Sanatçısı yalnızlaşan ve arafa terk edilen toplumlar da, tarihi yalnızlıktan kurtulmanın yolunu, sanatsal işlev üzerinden değil, faydacı faydacı ergonomik işlevle sanatı anlamanın daha kolay yolunu ekonomik işlevden uzaklaştıran, duygusal bir tüketici bakış açısıyla sanatını anlamlandırmaya çalışırlar” şeklinde konuştu.

Serginin 13 Şubat 2023 tarihine kadar görülebileceği belirtildi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK