36 yıl önce kaybolan oğullarını arıyorlar

36 yıl önce kaybolan oğullarını arıyorlar

10 views
0
PAYLAŞ

MERSİN (İHA) – Mersin’de İHA’ların evinde, 36 yıldır kaybolan çocuklarını arıyor. 1985’te 2,5’te bulunan evlerinin aramalarında kaybolduğundan kaçırıldığından iddia Baba Fuat Bastırmaoğulları, ziyarete bu yana gittiklerine, ulaşamadık kapılarına ulaşamadıklarına, henüz ulaşamadıklarına ulaşamadıklarına, “36dir çocuğumun yağırulmaktayım. Görenler veya bilenler karakola veya jandarmaya bildirirse ben de çocuğuma kavuşayım ve bu hasret bitsin” dedi.

Bastırmaoğulları ailesi, 36 yıl önce evlerinden vazgeçin gibi sır olan oğulları Cuma Ali’yi aramaktan almıyor. 5 Ekim 1985’te, o dönemdeki Mersin’in Akdeniz ilçesi Mahallesindeki evlerinin gözlerinde bir gün boyunca bir Cuma’nın şansına 23 Ekim’de tesadüfe rastlanmadı. Sarı gerçek, mavi gözlü, herkesin sahip olduğu çocukların kaçırıldığına inananları, Cuma Ali’ye kavuşacakları beklemektedir.

“5 Mayıs 1985 Pazar gününün görünümünden alınan gittiler”

Bastırmaoğulları ailelerinin, çocukların gidişi ve bulmak için tartışmayı İHA muhabirine anlattı. Çocuklardan birinden vazgeçmeyen 72 yaşında baba Fuat Basoğulları, Cuma Ali’nin 7 çocuğundan biri olmuş, “5 Mayıs 1985 Pazar günüm evinin mahallenin diğer çocuklarınlarıyla birlikte oyun oynuyordu. Hanım, sütçüden süt aldı, koyana kadar bir anda çocuk yok oldu. Ne kadar karakola, savcılığa gittiysem kimse bakamadı. Benim hiç kimseyi sevmediğim halde çocuğumu çalanlar. 5 Mayıs 1985 Pazar gününün modası geçmişler. Ne kadar müracaat etmedim de kadar bir sonuç alamadım. Ben kime derdimi anlatayım mı? Yaradan’dan başka kimim var mı? Çocuğumu gören, bilen, duyan varsa Allah için ya da jandarmaya bildirsin. Onlar bizi bulurlar” dedi.

“Ölsem bile ben yine onu arayacağım”

Kaybolduğu bu yana çocuğunu aradığını ve hiç erkeni istemeyebileceğini, “Parmağını kesebilir mi? kesemezsin. Biz insanız, çocuğumuzdan vazgeçelim mi? vazgeçemeyiz. Ölsem bile ben yine onu arayacağım, çünkü benim canım, ciğerim, kokladım. nasıl bırakayım ben? Ölene kadaru aramaktan vazgeçmeyeceğim” diye konuştu.

üreticilerinden Milli Eğitime kapıdan alınmamış

Oğlunun zamanlarını kaybettiğini bir mektuptan, para istendiğinde-500 bin liraya getiren Bastırma, bu hazırlıklarını hazırladıklarını, ancak yine bir şeyler anlattıklarını anlattı. Çocuklardan adamlardan sonra’aranıyor’ yazanlar yazanları bastırdığını ve Mersin’deki sürücülerin’dekilere dağıttığını gösteren, “Ayrıca, çağın olaya okullarında başvurum. O tarihlerde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gittiğim ve durumu anlattım. O yaştaki Kenan Evren döneminde 6 yaşında okula başlamayabilirse, ‘belki göndermiş olabilir’ dedim. 10 gün sonra İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünden bizim adamza bir yazı geldi, ‘İstanbul’a gelin, bakın, eğer sizese alın’ deniyordu. İstanbul’da gittik, gördük. Bir elmayışlar, yardımcı olabilecekler; çok benziyordu ama bizimuz değildi” kullanımı.

Baba Bastırmaoğulları, Adaylar Kenan Evren ile daha fazla kullanıcı yorumlarılık yapan Süleyman Demirel, Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller’e devam eden yazılarda başvuruda bulunduklarını bir sonuç alamadıklarını dile getirdiler.

“36 senedir çocuğumun yağıyla kavrulmaktayım”

ücretun ücretini isteyen ve herkesten yardım isteyen Baba Bastırmaoğulları, “Sizden ricam; 36 senedir çocuğumun yağıyla kavrulmaktayım. Görenler veya bilenler karakola ve veya jandarmaya bildirirse ben de çocuğuma kavuşayım ve bu hasret bitsin” durumunda bulundu.

Oğluna kavuşursa bayram vurgulayan Bastırmaoğulları, davul-zurnayla mahalle mahalle, sokak sokak gezeceğini söyledi.

“Aniden sır oldu”

63Yaşadıkları anne Feyze Bastırmaoğulları da paylaşarak, “bir Allah, bir de ben bilirim. Başka kimse bilmez. Ne ölüsünü ne dirisi gördük. Hiç kimseden haber yapamazsınız. Allah’tan başkamız yok, dönecektir. Kimse bir şey söylemedi. Aniden sır oldu. Komşuların motorunun kasa tarafında benim çocuğum değil, 5-6 çocuk oynuyordu. Ailem tüpünde kullanılmaz, makyajı için her gün makyajım. Ben sütçüden süt aldım, sizea da ‘Oğlum gel, babana süt aldım, sen de içersin’ dedim. ‘Tamam anne’ dedi. Oğlumdan oğlu laf. Fırından ekmek almaya, bu güne kadar yok. Komşular dahil hiç kimse bir şey görmemiş. Birlikte çocukları. Sadece biri 5-6 yaşlarındaydı ve o da bize iki ağabey motosikletle, ‘senin baban parkta, gel seni babanaelim götür’ iddia ve aldılar diye anlattı. Başka bir şey duymadık, hepsi bu kadar” diye konuştu.

Anne Bastırmaoğulları, Kenan Evren’e başvurduklarını, talep edilen de ilgilie yazıda gönderildiklerini eklediler.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK