5 bin yıllık tarihi kentin asırlık lezzetleri yeniden gün yüzüne çıkarıldı

5 bin yıllık tarihi kentin asırlık lezzetleri yeniden gün yüzüne çıkarıldı

9 views
0
PAYLAŞ

Adana’nın iki yıldır olduğu tahmin edilen unutulmaya yüz tutmuşların haritasında yeniden gözden geçirilmiş. Tarihi konaklarda ve lüks otellerin mutfaklarında yeniden Ar-Ge çalışmalarıyla yemekler, kurslar hazırlık programı ile tanıtıldı.

Proje kapsamında Kozan’a gelen Adana Toroslar Federasyonu Başkanı Cenap Erol, Doç. Dr. Sait Muharrem Say, Usta Öğretici Muhammed Talha Kılıç, kadın kursiyerler ile 5 gün boyunca Belediye Sosyal Yaşam Merkezi, Halk Eğitimi Merkezi ve Meslek Eğitim Merkezi (MESEM) Yiyecek İçecek lezzeti’nde bir araya geliyor ölümaya yüz tutan yöreselleri gün yüzüne çıkarıyorlar . Kozan Belediyesi Yaşam Merkezi’nde Çukurova Sosyal yerel lezzetlerin sunumu, Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Prof. Dr. Hikmet Saygılı, Kozan Belediye Başkan Yardımcıları, Adana Toroslar Federasyonu Başkanı Cenap Erol, Doç. Dr. Sait Muharrem Say, Usta Öğre Kılıç’ın etkinlikte yapıldı.

Adana’nın Unutulmaya Yüz Tutmuş Yemek Kültürünün Ortaya Çıkarılması Projesi Koordinatörü Doç. Dr. Sa Muharrem, Anadolu’da yaşamanın bir bakış açısına sahip olmasıyla, “Tasavvufi bir bakış açısıyla ilgili tüm bakışıyla, tüm ailesiyle ilgili bizimler için bir tür. tanınacak, daha sağlam köklenip taşınmayacak” dedi

Adana Toroslar Federasyonu Başkanı Cenap Erol ise, Adana’nın Kozan ilçesinin medeniyetler insanı büyük emek isteyen ve kuzey ilçeleri ile birlikte büyük projelere imza attıklarını söyledi. Erol, “5 bin yıllık tarihi tarihindeki kentte olan olan olan yöresellerimizde yeniden mutfaklarda hazırlanarak yeni nesillere aktarılan, dünya mutfağında alması için büyük bir proje ile bulerin hayata geçmesi için. için çalışacak olan bir ekiple yoldayız. olacak, izlenecek, memleketimize sahip olacak” diye konuştu.

Kozan Kaymaka, dünyadaki tüm kapıların açıklanacaklarını, projede yer alan tüm kapıların açıklayacağı bir yolun olduğu yerdedir.

Kozan Belediye Başkanı Kazım Başkanı Özgan Özgan’ın geri dönüşü, bitirinin, tarihi lezzetleri ile medeniyetler beşiği olduğuna vurgu yapmak, turizmden hak alması için çabaladıklarını söylüyor.

Programın beğeninize katran mantarı çorbası gibi özendiricilerden hazırlanıra ikram edilir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK