Adana İl Milli Eğitim Müdürü Koçak: “18 köy okulu köy yaşam merkezine...

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Koçak: “18 köy okulu köy yaşam merkezine dönüştürüldü”

5 views
0
PAYLAŞ

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak, geleceği, 2022 yılında inşaat yatırımlarından, öğretmen eğitimlerinden, Adana’nın yarışmalarda elde ettiği başarılardan bahsetti. Koçak, Adana’nın Sadece Temel Eğitimde 10 bin okul projesiyle Adana’ya inşaası 7 milyon 670 bin 341 lira yatırım masrafı anlatarak, “Köy Yaşam Merkezleri ile çalıştırılmasın 18 köy okulunu köy yaşamını sürdürerek okulların hem veli hem de çocukların kullanımını açmasını sağladık” dedi.

Koçak, bunları yaparken bir yandan da hedef motivasyonunu artırmak için sportif amaçlarla öğretmenler arası masa tenisi, voleybol, bowling, bisiklet turu, dart ve tenis turnuvası düzenlediklerini ifade etti. Adana’nın tarımın başkenti olmasıyla meslek liselerinin ne denli önemli olduğunu vurgulayan Koçak, “Okul-sektör iş birliği ile Adana’da meslek eğitimi yeni bir dünyaya taşındık. Aile Okulu Projesiyle ilimizde 33 bin 653 aileye ulaşıldı.Halk Eğitim Merkezlerimizde hafta içi ve hafta sonu devam eden kurslarımızla ortalama her yıl 3 binin üzerinde öğrencimize kurs imkânı sağladık. Bununla beraber bakanlığımız ilimizde 2 olan Bilim ve Sanat Merkezi ödememiz 2022 yılında 10’a yükseltmeti.Sonrasında her ilçemizde en az bir BİLSEM olması hedefleniyor.2022 yatırımları kapsamında yapılan yeni okullar ile ilimize 1046 yeni derslik kazandırdık. diye konuştu.

“Bin 69 gemi, 445 bin 500 öğrenciye toplam 3 milyon 9 bin yardımcı kaynak kitap yönetimi yaptık”

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Bir Kitap da Senden Olsun” kitap bağışıyla kütüphane okullarındaki kitabı ayırma katlama kütüphanelerindeki toplam kitabı yerleştirme 3 milyon 138 bin 762 ‘ye ulaştırdıklarına dikkat çekici Koçak şöyle devam etti:

“Bakanlığımız bu yıl bir imza ilkesi atarak ücretsiz ders kitaplarının yanı sıra yardımcı kaynak kitaplarını da beklediklerinden ücretsiz verdi, bu istikamette Adana’da bin 69 bina, 445 bin 500 öğrenciye toplam 3 milyon 9 bin yardımcı kaynak kitap çıkardı. Adana Valisi Sayın Süleyman Elban ‘ın öncülüğünde Adana Valiliği himayesinde yürüttüğümüz KOD01 Adana Robotik ve Kodlama Kapasitesi Geliştirme Programı Adana için büyük bir şans.Geçen sene Haziran başındaki KOD01 Kodlama Şenliği büyük ilgi gördü.İlimizdeki öğretmenlerimizin yüzde 95?ine yakınına Temel Kodlama Eğitimlerini tamamladık. Bizim çok önemli bir paydaşımız.Teknik Destek Programları ile çeşitli projeler üreterek öğretmenlerimizin evlerinden faydalanmaktan faydalanıyoruz.”

“Hafta sonu öğretmenlerimizle bir araya geliyoruz”

Koçak, öğretmen ile mesai dışında da buluştuklarına işaret ederek, “‘Öğretmenimi Dinliyorum’ ile ayda bir yoğun buluşmalarda hafta sonu öğretmenlerimizle bir araya geliyor, paylaşımlarda bulunuyor, ‘Söz Sende Öğretmenim’ ile öğretmenlerin hatıralarını, gözlem, bilgi, birikim ve deneyimlerini paylaştıkları bir ortam oluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

Koçak yolculuklarını sürdürdü:

“Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme alanında yer alan Yönetici Geliştirme Programında Adana olarak zoru başardık. İlimizdeki okul ve kurumlarında görev yapan 941 okul müdüründen oluşan 40 grup, işletme 4 bin 800 işletme gelişimi eğitimini yaklaşık 4 ay gibi bir sürede tamamladık. Bu bizim için çok önemli bir başarı. Müdürlüğümüz ADABİS sistemi ile paylaşıyorum modülünü ortaya koyuyor. Söz konusu modülde öğretmen iyi örnekler, sınıf etkinliklerini paylaşıyor.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK