Adana Kozan’da deprem gündemi

Adana Kozan’da deprem gündemi

7 views
0
PAYLAŞ

Adana Kozan’da deprem sonuçlarıyla tapılan toplantıda konuşan İmar ve Şehircilik Müdürü Yüksek Mimar Yaşar Gök, “Tüccar ruhlu insanlar bina yapmasın. Gitsin borsda yatırım yapsınlar, bir şey alıp satsın. Çünkü, bir bina bütün Türkiye’yi yakıyor”dedi.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerden sonra Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’ın görünüşlerinin bitime kadar olan süreçte neler yapılması gerektiğine dair muhtarlar müteahhitler, sivil toplum içeriği ile birlikte istişare toplantısı yapıldı.

Toplantıda sunum yapan Kozan Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Yüksek Mimar Yaşar Gök, ilçede yapılan inşaatlardaki depremde hasar almasına ve yıkılmasına neden olacak hataları fotoğraflayıp görenin önüne serdi. Sunumda kolanlardan geçen su boruları, kolonlara verilen hasarlar sergilenirken bina zemin koruma yapılmaması ile çürüyen demirlerde gösteriliyor.

Tüccar zihniyetli insanlar bina yapmasının”

İnsanları depremlerin değil, onların öldürdüğünü, depremlerde göçen binaları yapan ustadan müteahhidine kadar arada her kim varsa herkesin sorumlu olduğunu dile getiren Gök, insanları tüketici akıllı insanları öldürdüğüne dikkat çekti.

Müteahhitlerin kendi savunmalarında, “Belediye bize ne verdiyse, biz onu yapıyoruz” diyerek, “Ben tüccarım” dediklerini de ifade ettiğine vurgu yapan Gök, “Tüccar zihniyetli insanlar bina yapmasın. Gitsin borsada yatırımsınlara. Bir şey alıp satsın. Çünkü bir bina bütün Türkiye ‘yi yakıyor. İnşaatlarda kalıp ve işçilik hataları da önlenmeli.İnşaat ustaları işlemleri gereğince yapmalıdır.Depremlerde kiriş ve kolanların taşıdığı depremde bir kez daha görüldü.Özellikle su tesisatı yapan kullanıcılar kolonlara ve kirişlere zarar vermesi gerekiyor.Su tesisatlarından boruların geçişi nedeniyle kolonlarda ve kirişlerde demirle temasları olduğu için bir süre sonra burası korozyona uğruyor”diye ko nuştu.

“Binalar verildikten sonra denetimde çok önemli”

Özellikle Kozan merkezde tek katlı veya iki katlı evlerin önünde bulunan demir çardakların da önemine dikkat çekici Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’da kırsaldaki evler için belediyenin ücretsiz proje hizmetini aktardı.

Eve monte edilen demirlerin zemine monte edilmesi ve çardakların evlerden yaklaşık 5-10 santim iletilmesine değinen Başkan Özgan, 6 tip proje ile köylere yapılacak olan yeni ev sahibi proje hazırlıklarını da ücretsiz bir şekilde onlardan alacağı dile getirdi.

Özellikle deprem bölgesindeki temel yıkım binalarının 30 kalıntılarını daha önce inşa edilmiş binaları vurgulayan Başkan Özgan,” 1999 Gölcük depreminden sonra çıkan deprem yönetmeliği ile binaların daha sağlam olması sağlandı. göre daha sağlam.Binalar verildikten sonra denetimde çok önemli.Özellikle, yapı denetim konusunda daha sık denetimlerin yapılması gerekiyor”şeklinde konuştu.

Kozan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kandemir, ilçede müteahhitlerin kendi ölçülerine göre yerine getirdiğini ifade ederek, her daim müteahhitlerin arkasında olduğunu, burada hiçbir müteahhit hızları çalmadığını kaydetti.

Toplantıya katılan Şehir Plancısı Kozan Kent Konseyi Başkanı Derya Tüfekli’de, resmler ortak akılla ile yeniden denetim ve inşa sürecinin tüm bölümlerin denetim ve çalıştırma ile sürmesi gezilerine değindi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK