Adana’da 35 yıl önce tarlada açılan kuyuda bulunan petrol ‘yok’ denilerek...

Adana’da 35 yıl önce tarlada açılan kuyuda bulunan petrol ‘yok’ denilerek kapatılmış

6 views
0
PAYLAŞ

Adana’da 35 yıl önce yapılan saha aramalarında bir tarlada petrol bulunurken bir süre sonra ‘petrol yok’ diyerek açılan kuyu kapatıldı. O zamana tanık olmayanlar, petrolün aktığını belirterek devletten tekrardan burada çalışma yapılmak istendi.

1988 yılında yapılan petrol arama çalışmalarında, Adana’nın Sarıçam ilçesine bağlı Akkuyu Mahallesi’nde bir tarlada petrol bulundu. Ancak bir süre sonra cezaevi görevlileri petrol yok ederek açılan kuyuyu betona dökerek kapattı. O dönem çıkan petrolün 3-4 kilometre aktığını gören tanıklar, ‘Petrol yok’ denilerek kapatıldığı ileri sürüldü.

“Benzin, doğalgaz burada her şey çıktı”

Petrolün çıkarıldığı dönem orada bulunan 57 yaşındaki Mustafa Çiftçi” 1988 yılında petrol arama şirketine geldi. Burada kuyuları açtılar, dinamit patlattılar. Buraya gelme çalışma dosyaları, buraya gelen her mühendis ‘buradan yüzde 100 petrol çıkaracağız’ dedi. Bizde sevindik. Petrol çıktı, sıcak su çıktı, doğal gaz çıktı. Her şey çıktı burada. Sonra bir şey çıkmadı deyip kapattılar”diyerek o dönem yaşananları anlattı.

“Petrol kilometrelerce aktı”

Akkuyu mahallesi muhtarı Mehmet Düzgün ise ”1988’de burada yapılan çalışma sonrasında çıkan petrol belli bir süre aktı. Ham petrol simsiyah olduğu için derelere aktı gitti, 3-4 kilometre boyunca. Daha sonra bizim yetersiz deyip kapattılar, daha sonra çiçekler diye gittiler ve bir daha gelmediler. Devletimizden buranın tekrar kontrol panosunu ve varsa petrolün çıkarılmasını istiyoruz” diye konuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK