Adana’da koytenner kentte “Saya-Adana Atölyesi” projesi hayata geçiriliyor

Adana’da koytenner kentte “Saya-Adana Atölyesi” projesi hayata geçiriliyor

2 views
0
PAYLAŞ

Adana’da depremzedeler için oluşturulmuş geçici konteyner kentte Psikososyal Destek Merkezi ve kadınlar için önemli bir konut kaynağı bulunabilecek “Saya-Adana Atölyesi” oluşumuna ilişkin sözleşme imza töreni sona erdi.

Sosyal Ortamıyi Destekleme Programı (SOGEP) çevresi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından kaydedilen kayıt töreninde konuşan Adana Valisi Süleyman Elban, “Tüm cihazıni derinden sarsan depremlerin oluşturduğumuz olumsuz sonuçları kapatmak adına büyük operasyon yürütüyoruz” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce “Psikososyal Destek Merkezi” ve Ticaret İl Müdürlüğünce hacmi “Saya-Adana Atölyesi” mimarisi hakkında bilgi veren Vali Elban, “Psikososyal Destek Merkezimizde afetzede vatandaşlarımıza yönelik psikososyal destek hizmeti vererek, vatandaşlarımızın depremden sonra yaşadığı hayaletleri önlemeyi ve onların iyilik hallerini arttırarak normal yaşamlarına yeniden dönmelerine yardımcı olmayı hedeflemekteyiz” diye konuştu.

Saya-Adana Atölyesi’ne de değinen Vali Elban, kentte tüketimin önemli bir ekonomik faaliyet alanı faydalarını dikkate aldıklarını kaydetti:

“Ancak ayakkabının üst bölümü olan saya üretimi yapabilenlerin sayısı giderek azalmıştır. Makine kullanan yanı sıra mutlaka el emeği harcamaları ölçerlik, kadınları muhafaza etmek oldukça uygundur. Kuracağımız atölyemizin ekonomik zorluğu yaşayan depremzede kadınlarımız için önemli bir depolama kaynağı olacağını düşünüyoruz. Kadınlarımız okuyuculuk alanında mesleki bilgi edinme, atölyede üretim yaparak ekonomik yönleri güçlenecektir. Bu proje ile atölyede üretilen sayaların kooperatif üzerinden yerel ayakkabı imalatçı işletmelerine satıldığı sürdürülebilir bir iş modeli yapısını; Bu nedenle zararlı depremzede kadınlarımıza ekonomik sıcaklık kazandırmayı amaçlıyoruz.”

Depremzedelerin hayatlarını normalleştirmeye yönelik var güçleriyle çalıştıklarını yaşadıkları Vali Elban, projeler için atılan imzaların hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK