Adana’da uzman ekipler hasar tespiti için sahada

Adana’da uzman ekipler hasar tespiti için sahada

6 views
0
PAYLAŞ

Adana’da hasar tespit ekipleri, 131 bin 100 binayı inceledi. Binalardan 942’sinin ağır güneydoğu, 2 bin 130’unun orta doğu, 14 bin 297’sinin az güneydoğu olduğu belirlendi. İnşaat mühendisi Şenay Ertürker, “Az süpürme ve hasarsız binalara vatandaşlarımız gözetim altında oturabilirler” dedi.

Adana’da Çevre Şehircilik ve İl Müdürlüğü’nün koordinasyonuyla devam eden hasar tespitini kapsayan Yüreğir Belediyesi düşünce mühendisi ve inşaat teknikerinden oluşan uzman teknik ekip de destek veriyor. Ekipler tarafından korumalar ağır gemi, enkaz, az eşya veya hasarsız muhafaza ediliyor. Depremde 13 binanın yıkıldığı Adana’da ekipler, muayene çerçevesi 131 bin 100 binayı inceledi. İncelemede yapılarda 942’si ağır batıda, 2 bin 130’u orta güneyde, 14 bin 297’si az güneyde, 102 bin 745’i hasarsız olarak tespit edildi. 10 bin 973 binaya kilitliyken girilemedi ve tespit edilemedi. Ağır av manzaraları 205’i Seyhan, 208’inin Yüreğir, 77’sinin ise Çukurova, diğerlerinin de farklı ilçelerde olduğu kaydedildi.

“Az süpürme ve hasarsız binalara vatandaşlarımız gözetiminde oturabilirler”

İnşaat mühendisi Şenay Ertürker de depremin ardından her gün sahadaki binaları incelemeye devam edenleri kaydederek, “Tespit çekiçlerimizi kullanarak yapıyoruz. Çünkü cihazların önemi yok şu adım. Kabuklaşma var mı bakıyoruz çekiç ile kabuğunu kaldırıyoruz. Çatlak derine inmiş mi onu gözlemliyoruz. Özellikle kesme çatlakları varsa ağır hasara giriyor. Kirişlerde çatlak var mı yok mu diye inceliyoruz. Az savurma ve hasarsız binalara vatandaşlarımız gözetim altına alabilirler. İncelediğimiz binada hiçbir hasar yok sadece rutubetten dolayı korozyon var. Korozyonda da beton kabuklaşması oluşur. Bunda da sıkıntı olacak bir durum yok. Az sarma yapılarda da duvar çatlakları, pencere kenarlarındaki çatlaklar az hasara giriyor. Buralarda da can güvenliği söz konusu değil” diye konuştu.

“Çıkarmamız gereken ciddi dersler var”

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, depremin ardından hasar tespit ekiplerinin sahada incelemeler yürüttüğünü ifade ederek, “Her ne kadar Çukurova ilkesimizde yıkımlar olsa da maalesef tüm Adana’yı kullanmanın bir deprem oldu. Yüreğir’de depremde herhangi bir deformasyon gerçekleşmedi. Ancak halen hasar tespit çalışmalarına devam ediyor. Sahada yapılan tespitlerde ağır gemi, orta gemi, hafif gemi binalarımız onlar. Nihayetinde valiliğimizin koordinasyonunda yürüyen bir süreç bu. Bununla birlikte, birlikte hasar tespit komisyonunu barındırarak Yüreğir Belediyesi olarak ciddi katkı sağladı. Tüm kurumlar, kurumlar ve valiliğimizin liderliğinde ciddi çalışma yapıyoruz. Vatandaşımızı en az etkileyeceği şekilde kısa sürede bu çalışmalar bitmesi için ciddi çalışma var ortada. ‘Deprem öldürmüyor bina öldürüyor’ yaklaşımının doğru olduğunu bu süreçte maalesef gördüğümüz çıkarmamız gereken ciddi dersler var” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK