AHKİB’de Başkan Tekin güven tazeledi

AHKİB’de Başkan Tekin güven tazeledi

1 views
0
PAYLAŞ

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (AHKİB) tek listeyle gidilen olağanüstü seçimli genel kurulunda Başkan Gürkan Tekin yeniden seçilerek güven tazeledi.

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin 2022 Yılı Dünya Seçimli Genel Kurul Toplantısı, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Konferans Salonu’nda toplandı. Erol Gürsoy’un divan başkanlığı yaptığı genel kurulda geçerli 31 maçın tamamı alan Başkan Gürkan Tekin, yeniden aynı göreve seçildi.

Genel kurulda AHKİB üyelerine hitap eden Başkan Gürkan Tekin, Türk hazır giyim ve konfeksiyon bölgesindeki deprem felaketlerinden dolayı hammadde çıkışında ortaya çıkan sorunlardan, parça dışı kuru ve maliyetlerinden etkilendiğini belirtti.

AHKİB ailelerinin depremlerini sarmaya yönelik çalışmalarından ve yara desteklerinden dolayı şükranlarını sunan Başkan Tekin, bu süreçte yoğun bir çaba gösteren önceki dönem Başkanlardan Hayri Uğur ve eşi Zuhal Uğur’un kurduğu USEV Vakfı ile Mersin Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren AHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Sağlam’ ayrıca teşekkür etti.

“Kurun birimlerinin bir seviyede olmasını istiyoruz”

AHKİB Başkanı Gürkan Tekin, deprem felaketlerinden dolayı hammadde dağıtımında ortaya çıkan sorunlardan, uzunlukları olmayan döviz kuru ve maliyet gösterilerinden etkilenen sektör bin bir emekle ihracat pazarlarında fiyat tutturmakta zorlandığını dile getirdi.

Başkan Tekin, “En önemli pazarımız olan Avrupa Birliği’nde Türkiye’nin yeri Uzak Doğu mağazalarını doldurmaya başladı. İşletmelerimiz zararına da olsa kayıplarını saklamaya çalışıyor, ama bu durum sürdürülemez. İhracat pazarlarındaki kazanımlarımızı koruyabilmek için etkin destek ve teşvik yönetiminin alınmasını sağlamayı, kurun genelinde bir düzeyin olmasını istiyoruz” diye konuştu.

“Sürdürülebilirliğe ve katma değerli ürün üretimine odaklanmalıyız”

Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörü rakiplerinden ayrışabilmesi için katma değerli ürün üretimi ile birlikte sürdürülebilirliğe odaklanması gerektiğinin altını çizen Tekin, Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum sağlamaya odaklanmaya dikkat çekti. Su tüketiminin ve karbon ayak izinin azaltılması, çalıştırma enerjisinin daha yaygın olarak kullanılması başta olmak üzere açılışta şampiyon üretimin öneminin her geçen gün devam ederken, geri gidişin çok önemli hale geldiğini dile getirdi.

Tekin:” Avrupa moda devleri, Avrupa Yeşil Mutabakatı çevresinde muhafazan mal alımlarında çok ciddi denetimlere başladı. Bu denetimleri geçemeyen firmalarımız devre dışı kalacak. bir teşvik gruplarına ihtiyaç var.Hatta bunun için bir bakanlık dahi yerleştirme amacı.Çünkü bu süreç sadece hazır giyim ve konfeksiyon için değil, tüm sektörlerimiz için geçerli bir durum”şeklinde konuştu.

AHKİB’in Nisan ihracatı 30,3 milyon dolar

AHKİB’in Nisan ayı ihracat performansını da değerlendiren Tekin, bu ayda 30,3 milyon ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı. Birlik ihracatını ürün zenginliği ve maliyetine göre ele alan Başkan Tekin, şöyle konuştu:

“AHKİB olarak en çok ihraç ettiğimiz ürün grubunda 15,6 milyon dolar değerinde bayan dış giyim ilk sırada yer aldı. Bunu 5,3 milyon dolar değerinde bay dış giyim ve 3,5 milyon dolar değerinde diğer hazır eşya (çadır çuval vb.) takip etti. Nisan ayındaki bölge ihracatımızda en yüksek değerlere ulaştığımız ülkeler İspanya, Hollanda ve Almanya oldu. İspanya’ya 6,7 ​​milyon gönderdik, Hollanda’ya 4,9 milyon gönderdik, Almanya’ya 4,3 milyon gönderdik.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK