Akdeniz’de 10 bin yıllık ata tohumu olan Karakılçık buğday hasadı yapıldı

Akdeniz’de 10 bin yıllık ata tohumu olan Karakılçık buğday hasadı yapıldı

5 views
0
PAYLAŞ

Mersin’in merkez Akdeniz Belediyesi tarafından Anadolu Mahallesinde 5 dönümlük araziye ekilen ve 10 bin yıllık tarihi olan ata tohumu Karakılçık buğday hasadı döküldü. Tamamen organik, GDO’suz içinde hiç bir kimyasal içermeyen buğdayın una dönüştürülerek Akdenizli’nin üreteceği kadınların verileceği belirtildi.

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mersin’in merkez Akdeniz İlçesi Anadolu Mahallesinde (Homurlu Köyü) 5 dönümlük araziye ekilen atalık tohum olarak bilinen karakılçık buğday tohumu hasadına katıldı. Üretici kadınlarda yer aldığı hasatta yaklaşık 3 ton buğday elde edildi. Söz konusu buğdayların una çevrilerek, Akdeniz’deki kadın kooperatiflerinde üretim yapan kadınların etkilerini azaltmak için vereceği kaydedildi.

“Anadolu’nun gerçek buğdayı”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Gültak, “10 bin yıllık olan Anadolu’nun gerçek buğdayı. GDO’suz katkısız, içinde hiç bir kimyasalın olmadığı buğdaydan geçiyoruz. Burası işgal altında bir araziydi. Bugün hasadımızı bölgemizdeki hayvan yetiştiricilerine, gariban olanlarına kaymakamlık üzerinden samanlarını dağıtacağız. Elde ettikleri buğdayı da una çevireceğiz, kepekli ve siyah un olduğu için onu da bölgemizdeki iki kadın kooperatifimize tahliye. olduğu için, un sonu minimuma çekmiş olacak. Toplamda da bu araziden 2.5-3 ton arası bir buğday beklentimiz var” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK