Akdenizli ailelere ‘Ebeveyn Tutumları’ semineri

Akdenizli ailelere ‘Ebeveyn Tutumları’ semineri

1 views
0
PAYLAŞ

Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi uzman psikologları tarafından anne ve babalara yönelik ‘Ebeveyn Tutumları’ konulu bir seminer verildi. Seminerde, çocuklara karşı tavırlar ve huyların, çocukların gelişimi, liderliği ve geleceği üzerindeki etkileri anlatıldı.

Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bağlı Kültür ve Sanat Evlerinde, uzman psikologlar tarafından velilere yönelik her ay düzenlenen eğitim ve seminerler dizisi yeniden başladı. Karaduvar Kültür ve Sanat Evinde Uzman Psikolog Gülnihal Bilim ile Psikolog Günay Duygu Ateş’in katılımıyla, ‘Ebeveyn Tutumları’ hakkında velilere eğitim semineri verildi. Anne ve baba tutumlarının, çocuk gelişiminin ve yapısının üzerinde oluşturduğu dikkat çekici uzman psikologlar; “Ana-babanın çocukları, gelişen olan davranışları örnek model gözlemleme davranışları benzer tutumları sergilemesine neden olacaktır. Ana-babaların yetişkinlere yönelttikleri grupların sağlıklı olması, büyük ölçüde kendi içlerinde barışık, koruyucu, koruyucu, gizli ve yakınlık karşı sevgi ve görünüm olmalarına bağlıdır” dedi.

“Her oyunun başarı duygusunu yaşamasına fırsat hazırlayalım”

Katılımcı ailelere, “Otoriter tutumu, mükemmeliyetçi tutum, aşırı tutumlu tutum, ilgisiz ve kayıtsız tutum, tutarsız tutum, demokratik tutum’ gibi ebeveyn tutumları hakkında açıklama yapan uzman, ailelere yönelik özelliklerde de bulundu. Çocukların içinde bulundukları dönem gelişim özelliklerini bilmenin, onları daha iyi tanımaya, iletişimin kolaylaşmasına katkıda bulunacağını güvenilir uzman psikologlar şu bilgileri verdi; “Çocuklarımızın gerçekçi ve başarabilecekleri amaçlarına göre kılavuzluk yapıp yola çıkalım. Çocuklarımızın zararlarını yaşadıklarında onları başarıyı tadabilecekleri alanlara yönlendirelim. Çocuklarımıza ne yapacaklarını söylemek yerine, onları mümkün olduğunca seçeneklerinden ayırmaya ve seçimlerine rehberlik etmeye çalışalım. Her çocuğunu başarma duygusu yaşamasına fırsat hazırlayalım. Çocuklarımıza cesaret vermek değil, yöntemlerde bulunalım. Çocuklarımızın oyunlarında iyi birer gözlemci olup davranarak davranalım. Kendi kararlarını vermeleri ve sorumluluk almalarına fırsat tanıyalım. Çocuklarımızın duygusal gelişimlerine, kullanma dile getirmelerine yönelik tanıyalım. Çocuğumuzun bilgisayarlarını, kişisel gelişimlerini olumsuz etkilemesine dikkat edelim. Düzenli, sağlıklı beslenmelerine özen gösterelim. İçine kapanık, kendine hapsetmiş, sessiz ve alıngan noktaların bu kullanım değiştirmelerine fırsat verecek etkinlikler için destekleyelim ancak onlar adına karar vererek kalıcılarında kalmayalım.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK