Almanya’dan gelen ilik, Miraç Ata’yı hayata bağladı

Almanya’dan gelen ilik, Miraç Ata’yı hayata bağladı

10 views
0
PAYLAŞ

Hatay’da yaşamak, T-hücreli akut lenfoblastik lösemi hastası 7 Miraç Ata, Almanya’dan bağışlanan ilikle hayatta tutundu. Çocuk Hematolojisi ve İliği Nakli Merkezi Uzmanı Prof.Dr. Bülent Antmen, bütün vatandaşları bağışçı kemik çağırdı.

Gökhan (40) ve Asude (3 yıl içinde yaşanacak olan) bayramında yaşayacağınız ağrıları geçen 7 yıl boyunca yaşanacak. Bunun üzerine çift, çocuklarını başarılarından yararlanır. Küçük çocuk Acıbadem Adana Hastanesi’ne sevk edildi.

Acıbadem Adana Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Kemik İliği Nakli Merkezi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Antmen tarafından yapılan muayene ve incelemeler yolundadır. Bunun üzerine yoğun bakıma alınan Miraç Ata, 10 günümüzde yoğun bakımda kaldı ve “T-hücreli akut lenfoblastik lösemi” düşünüldü. Hasta da santral sinirinde tespit edildi.

Türkiye’de bulunamayan ilik Almanya’dan geldi

Teşhisin uygulama ve radyoterapi alan Miraç’ya bu süre içerisinde uygun olarak arandı. Ancak ailede küçük çocuklarda ve yurtta taramalarda küçük çocuklar için bulunamadı. Yurt dışı taramalarında ise Miraç Ata’ya uygun ilik Almanya’dan bulundu. Geçen Temmuzlar Almanya’dan insanlarilik Miraç Ata’ya nakledildi ve küçük çocuk hayatadu.

İhlas Haber Ajansı’na geliştirici Çocuk Hematolojisi ve Kemik İliği Nakli Merkezi gözlemcisi Prof. Dr. Bülent Antmen, Miraç Ata’nın hastalık süreci hakkında bilgiler verdi. Küçük çocuğunu Almanya’dan gelen ilik ile birlikte gönderdiğini belirten Antmen, vatandaşları bağışçı olmayanları çağırarak söylediğini söylüyor:

“Bütün dünyada donör sıkıntısı var. Çok sayıda hasta var. Miraç Ata’nın donörü Almanya’daydı. Nakil öncesi donör Almanya’da, biz ise burada hazırlandık. Miraç bu bağışla tutundu. Bütün bağışçılara gidiyoruz. Ayrıca yeni bağışçıların da köklerini göndermeyi yapmalarını istiyoruz.”

“Kök hücre ve kan bağışına lütfen önemse verelim”

Anne Asude Bayram ise çocuğunun çok zor ilerlemek için can attığını söylüyor. Bayram, “Donör için öncelikle sahibinden, bizden ve malzemeden örnek alındı. Ancak uyumlu olacak şekilde. Sonra yakın akrabaları; kuzenleri, teyzeleri, halası tek tek burada burada doku örneği verdi. Ama aile içinde bulunamadı. Bu hedefin ilik bankası TÜRKÖK’ten, orada da bulunamadı. Antakya’da ve çevre ilçelerde kampanyalark. O kampanyalarda, Ata’ya bulunmasa da iki kişiyeilik bulundu. Bize de yurt dışından 4 adet donör bulundu ve hocalarımızın uygun gördüğü bir bize hediyeta bulundu. Çok şükür ki, 7 Temmuz’da Ata nakil oldu” diye konuştu.

“Ata büyütecek kan olacak”

Asude Bayram, “Ata’nın büyüyecek hale gelmesi gibime geliyor. Çünkü çünkü burada çok fazla sahip olan ki, her şeyi o kadar çok inceliyor ki, bünyesinde yapılanların üzerinde iyi biliyor. Bunlarla ilgili bir şeyler düşünüyorlar. 18-50 yaş arası tüm teslim bu bağışı yapmalarını istiyorum. Dünya çapında çok fazla çılgın insan var. Kök hücre ve kan bağışına önem verelim. Kendilerini gördüklerini” gördük.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK