“Anadolu Medeniyetine Yön Verenler” söyleşisi

“Anadolu Medeniyetine Yön Verenler” söyleşisi

13 views
0
PAYLAŞ

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yaşlanmış vatandaşlarını kabul eden, etkinlikler düzenleyerek sosyalleşmelerine yenişehir Emekli Evi’nde “Anadolu Medeniyetine Yön Verenler” başlıklı söyleşi dizisine başladı. Söyleşide ilk isim ise ‘Bozkırın Tezenesi’ olarak anılan Neşet Ertaş oldu.

Toros Üniversitesi Nevzat Erol, ‘protokol görgü denetimi’ hakkında bir bilgi sunumun ve sosyal görgüt Ertaş’ın Türk Dili ve Edebiyatı Öğretimli görevini anlattı. Neşet Ertaş’ın müziğe başlama serüveni ve türkülerinin çıkış noktaları hakkında bilgi veren Erol, Ertaş’ın müzikal tamamlamadaki tamamlanmadakinda naifleşmenin etkisi olduğunu ifade etti. Neşet Ertaş’ın devlet eğitimini reddedişini de söyle Erol, “benşe ülkesiyim’ diyor ve Net Ertaş kabul ediyor. Bu arada, TBMM Üstün Hizmet Ödülü’nü alıyor. Soruyor, soruşturuyor, ‘bunda para var mı?’. ‘Yok’ diyorlar. ‘Tamam para yoksa alırım’ diyor. UNESCO tarafından verilen Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü’nü alıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi gibi ünlü üniversitelerden fahri doktora unvanı alıyor. Bunlar çok büyük şeyler. Neşet ertaş konserlerinde bile zevk için zevkten gelen değer kadar düşükgönlü ve tevazu bir insandı” dedi.

Nevzat Erol, buralarda neşet Ertaş türkülerinde yaşanabilir zamanlarında yaşanabilir bir şeyler dinleyebilir. mutlaka yakınınızdasınız” diye konuştu.

Yoksul Yaşlılara Yardım Derneği Başkanı Rabia Işık, dernek olarak bakıma yardım ve geri kalan zamanda da emekli evinin bağışından yararlanacağını söyledi. Işık, “Emekli evinde hem bilgileniyoruz hem de vakit geçiriyoruz. Bugün de büyük sanatçılar Neşet Ertaş beyefendi ile ilgili Nevzat Erol hocalarımızdan alınan bilgilerden. Bilmediğimizi de öğrenmiş olduk sayelerinde. Devamını şarkı. Bu sayede bilgilerimizi tazelemiş olduk” dedi.

Söyleşinin emekli ev üyelerinden Hasan Eroğlu ve Abdulkadir Ergün, Neşet Ertaş türküleri olduğunu söyledi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK