Anne sütü her yıl yaklaşık 1,5 milyon bebeğim ölümünü önlüyor

Anne sütü her yıl yaklaşık 1,5 milyon bebeğim ölümünü önlüyor

16 views
0
PAYLAŞ

Dr. Şanlıay Şahin, anne sütünün hem anneye hem de bebeğe çok faydalı olduğunu belirtiyor, “Anne boyları her yıl yaklaşık 1,5 milyon azalmayı önlüyor. karşılıyor. ne yazık ki ilk 6 aydan sonra emzirme oranları yüzde 6’lara kadar düşüyor” dedi.

Anne sütünün faydalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı eğitim görevlisi Dr. Şanlıay Şahin, anne sütünün faydalarının saymakla bitmeyeceğini söyledi. Bu kaynakların en önemli özelliğinin canlı bir sıvı olduğunu vurgulayan Şahin, “İdeal bir besin. aldığımız yaşam boyu görüyoruz. Her oyun en doğal hakkı. Bir kere çocuğu yaşamayı artırıyor. Biliyoruz ki biz anne uzunlukları her yıl yaklaşık 1,5 milyon gölge düşmeyi önlüyor. Bu nedenle de çok ciddi önerilerimiz var. İlk 6 ay sadece anne sütünü öneriyoruz. 2 yıla kadar anne sütüyle beslenmenin devamını önermek. Tabi Türkiye Nüfus Sağlık Araştırmasına bakışımız zaman 6’ıncı aydan sonra anne ücretleriyle beslenme oranlarının ciddi oranda düştüğünü görüyoruz. Gerçekten Türkiye olarak beklenen seviyenin çok altındayız. Biliyoruz ki ilk 6 aylık anne sütü üretiminin yüzde 100’ünü karşılıyor. Çocuklara bu dönemde su bile vermeye gerek yok. Daha sonra ek gıdalara geçildikçe anne sütü yüzde 50’sini karşılamaya başlıyor. 1’inci büyüme de anne ağlarından 3’de 1’i karşılamaya başlıyor. Zaten bebek artık ek gıdalarla beslenmeye başlıyor” diye konuştu.

“İlk 6 aydan sonra emzirme oranları yüzde 6’lara kadar düşüyor”

Annenin hem bebek hem de ebeveyn için çok faydalı değerlendirmeleri altının çizen Şanlıay, “Tabi beslenme açısından değil tüketim sistemi üzerinde, gelişimsel amaçlar, düşünceler, anne-bebek bağlantıları hatta ekonomik olarak da çok ciddi faydaları mevcut. Her zaman temiz, ısısı ideal, etkilediği üremeye uygun.Öyle bir özelliği var ki birde anne büyüme uzunluğune göre de ona uygun şekil değiştirmektedir.Kolay hazmedilebilir,biyo kullanımı çok yüksek ve hastalıklara karşı da çok ciddi koruyuculuk sağlar.Anne büyüme sürecini pişiğe karşı bile korumaktadır.Aynı zamanda da Sonrasında ek gıdalara geçen çocuklarda da tat ve kıvama alışmalarında anne büyümeleriyle beslenen bebeklerde daha kolay olan merkezler. çok önemli Anne içinde birçok önemli fayda var. Sağlıklı nesiller anne sütüyle yetişebilir. İlk 6 aydan sonra emzirme oranları yüzde 6’lara kadar düşüyor. Ne yazık ki arzu edilen kalmak istemiyoruz. Bizler hem bebek hem de anne dostuyuz. Bu yüzden herkese anne sütünü önerme” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK