Atatürk’ün Adana’ya gelişinin 99. yıl dönümü törenle kutlandı

Atatürk’ün Adana’ya gelişinin 99. yıl dönümü törenle kutlandı

12 views
0
PAYLAŞ

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana’ya gelişinin 99. yıl dönümü olaylarla kutlandı.

Sabahları Atatürk Parkı’ndaki A çelenk koyma’na Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, 6’ncı Piyade Mekanize Piyade Tüment ve Garnizon Komutan Atatürk Tuğgeneral Mustafa Cüneykan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Arıkan, İl Emniyet Müdürü Müdürü İnci, Seyhan Belediye Başkan Akif Kemal Akay ile gaziler ve katıldı.

Daha Fazla Tren Gar’ında devam eden olayda sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana’ya gelişine başlandı. Adana Valisi Süleyman Elban, trenden inen bir gazinin kedisine verdiği Türk Bayrağını teslim aldı.

“Adana’nın en gurur verici günlerinden biri”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, eski günlerdeki konuşmada, Adana’nın gurur gününden 15 Mart 1923 olduğunu söyledi. Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Mart 1923’ten önce Adana’ya iki kez hakkında hatırlatan Başkan Karalar, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 15 Mart 1923’te Adana’ya büyük bir gururla gelir. Adana’nın Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’nde iki önemli rol vardır. İlki; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk; ‘Bende bu vekayiin ilk tıs kurumunu bu memlekette, bu güzel Adana’da yıltur’ Ulusal Kurtuluş’u düşünerek Adana’da, Adanalılardan güçle karar verilecek şekilde ifade edilir. ikinci önemli rol de Fransızlarla yapılar kazanan milis kuvvetler, onları Adana da ilk barışa zorlar. Yani TBMM’nin işgal edilennce ilk kez, Adana’da kazanılan olmuştur” dedi.

Başkan Zeydan Karalar konuşmasını, Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehit ve gazileri rahmet, minnet ve saygıyla anarak sonlandırdı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK