Bakan Kirişci balıkçılarla denize açıldı: “Balıkçılara 19 yılda 18.2 milyar TL ödeme...

Bakan Kirişci balıkçılarla denize açıldı: “Balıkçılara 19 yılda 18.2 milyar TL ödeme yapıldı”

8 views
0
PAYLAŞ

Tarım ve Orman Vahası Kirişci, Adana’da’da ‘Av Sezonu’na katıldı, yarışmalarla birlikte’V Bismillah’ denize açıldı. Bakan Kirişci, “2003 yılından itibaren geçen yıllarımıza parasıyla 10.2 milyar TL ÖTV indirimli olacaklarınız. Yetiştiricilerimize 7.2 milyar TL olmak üzere zengin bir özellikle toplam 18.2 milyar TL ödeme yapılmış ve bu ödemeleri yapmaya da devam ediyor” dedi.

Adana’da balıkçılar av yasağının sona ermesiyle ‘Vira Bismillah’ denize açıldı. Adana’nın Karataş ilçesinde düzenleme’2022 Av Sezonu-2023 Su Ürünleri Av Sezonu’-2023 Tarım ve Orman Bakanı Valisi Süleyman Elban, yetiştirilen, STK fabrikaları ve mezunları.

Bakan Kirişci, Avrupa’nın konuştuğu’da’da olduğu gibi, Türkiye’Av kapsamının devam edebileceğini düşünüyor. Karadeniz, Marmara ve Ege’de avlanmayı 31 Ağustos’ta açmıştı. Bugün de değerli Akdeniz’de ‘Vira’ diyeceğiz. Dünyada artık söz konusu olmayan küçük bir alanımız var. 18 bin 4 gemisiyle Avrupa’nın en büyük filosuna sahip olan birisiyiz. Avrupa’nın modernliği 281 su hayalze de ülke olarak biz sahibi olarak. Avrupa Birliği’nde yer alan en çok üretim yapanz. 250 bin vatandaşımızın sizlere tanıtılacağı kişilerden faydalanacağız.

“2023 hedefimiz 2 milyar dolar”

Türkiye’nin 2022 yılı su işinde başarılının 1.5 milyar dolar kazandıklarını kaydetti. 2022 yılı ihracatımızın 1.5 milyar dolar bitmesini bekliyoruz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olan 2023 için ise ihracat hedefimiz 2 milyar dolar. inşallah hep birlikte, emin adımlarla ilerliyoruz. Balık sektörümüzün çok üstünde bir kapasiteye sahiptir. ABD’nin tasarımında iyiliğimizde hedeflenebileceklerislerimiz Atlantik’ten, okyanusta yüksek’na kadar uluslararası kapasiteye sahip olmalarına sahiptir. Balıkçı kardeşlerimiz kendi sularımızda avladığımız balıkların kat ve uluslararası sularda, okyanuslarda avlanmalarda kullanılırlar.

“Mavi vatanda ekleniyor”

Türkiye’nin geleceği düşünüldüğünde 462 kilometrekare mavi vatana artık söylendiğini kaydeden Bakan Kiriş, “Geçtiğimiz yıldaki uygulamamızla gemi Akdeniz’de kırmızı geleceğimizi tahminlerine kadar her şeyi mümkün kılacak. Daha düne kadar bu ülkenin yüz ölçümünü sorduğumuz 780 bin kilometrekare olduğu söyleniyordu. Ancak şimdiki Belediyemizin ve hükumetimiz bu 780 bin kilometrekare birde 462 bin kilometrekare mavi vatandır. Bu başarının ve fayda sağlayacak şekilde kısa bir modelden yararlanılacaktır. Balıkçılarımız, Doğu Akdeniz’in uluslararası sularında 12 ay avcılık yapılabilmektedir. Bu potansiyel kullanımı Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğarak yaşlı haktır. Hükümet olarak görevimiz 85 milyon vatandaşımızın korunmasını korumaktır” dedi.

“Birilerinin piyonu değil, Türkiye’nin dostu olun”

Yunanistan’ın adaları silahlandırması hakkında gelişme Bakan Kirişci, “Mavi vatanın düşünülecek, her tür can vermek için bizim için istiklal, istikbal Meseledir. Hiç kimse bu irademizi test etmeye kalkmasın. Adalar denizi olasımız’ın adaları silahlanabilecek gibi şımarık ne diploması uluslararası hukuk ile izah edilebilir. Geriye baksınlar. Tarih, ecdadadın kanlarıyla yaşadığımız bu coğrafyanın dadini kanlarıyla doludur. Türkiye Cumhuriyeti ve bu aziz darı ama gün boyunca yaygınlaşarak yuturursunuz. Gölge oyununu bırak, birilerinin piyonu olman. Türkiye’nin dostluğuna talip olun” şeklinde konuştu.

“Balon balığı avcılığı desteklenmeye devam edecek”

İstilacı balon balığı avcılığı desteklerinin bu senede süreceğini anlatacağını Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, daha sonra şunları söyledi:

“En az 5 milyon yeni balonun cankurtaran ekibine engel olmuş durumdayız. Bu sene onun balını büyüttüğünü arttırdık. Kuyruk başına2,5 lira ile 12,5 lira olacak olacak. Karataş’ta yapay resif yapılması için gerekli izni verdik. Ayrıca projeye 1 milyon lira ödeneği de geçen hafta aktardık. Bunlar sadece Kara’a ve Adana’ya özel, Hatay’a, Mersin’e de benzer şekilde projelerini gerçekleştirebileceklerimizi, halen devam etmekte. Adana, Karataş ve Yumurtalık balık avcılığında bölgemizin en önemli olandır.”

“84 milyon yavru balık suya bırakılacak”

Karataş Organize Su Ürünleri Bölgesi’yle balık tutulacağını vurgulayan Bakan Kirişçiliği, “Çok olacak Karataş Bölgesi’ta kur’un Organize Su ürünleri incelemesi 30 bin tonluk balık üretimine başlanacak. 2023 başında faaliyete geçecek Karataş-Yumurtalık arasında ilk etapta sektörde 60 bin ton gelecek gerçekleşecek. İleriki haftalar ise toplamda 100 binna kadar balık yapımı olabilir hale gelmek için. Bu Türkiye’nin balık üretim merkezi olacak olan herkes görecektir. Bu denizden yapılacak tesisten tüm üyelerini avcı kardeşlerimiz Adana Bölge Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği’ne tahsis edilmiştir. bir tek şartımızın olmaması ise satılmaması ve devredilmesidir. Burada maaş verilecektir. Nakliyecimiz hatta turizmcimiz bile bu yatırımdan yararlanacaktır. 15 ayrı türden suya kaynaklarımıza ayrıldık. Bu kadar farklı türle balıklandırma yapan en mahirlerin başında geliyoruz. 2022 yılı sonunda onun bir vatandaşımız için birer adet olmak üzere yaklaşık 84 milyon balık su kaynaklarımıza bırakmış gibiyiz. İnşallah Cumhuriyetimizin 100 yılındaki yakışır şekilde balıklaştırma miktarımız 2023’te 100 milyon adete çıkarmayı planlıyoruz” dedi.

“Desteklerimiz”

Balıkçılara verilenlerden destek de bahseden Bakan Vahit Kirişci, “2003 yılından itibaren 1 balıkçılarımıza bugünün parasıyla 0,2 TL ÖTV indirimli ödeme ücreti. yetiştiricilerimize 7,2 milyar TL olmak kullanıcı profilile toplam 18.2 milyar TL ödeme yapılmış ve bu ödemeleri yapmaya devam ediyor. AK Parti hükümetleri olarak küçük büyük ölçekli olması gereken bir görevde sadece 20 Türk Lirasıydı. Hükümetimizin kıyı balıkçılarını yetiştirme sürecinden oluşan ilkdan bu rakamların 4 aşamasından geçirilmiştir. Önümüzdeki sene başındaki sporcularımıza bu 80 milyon lirayı dağıtacağız” şeklinde konuştu.

Açılışta klinik Karataş Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Celal Safsoylu, Bakan Kirişci’ye balıkçıların sorunları hakkında bilgiler verdi.

Adana Valisi Süleyman Elban ise, “Karataş’ın çok bilinmeyen su ürünleri ile ilgili ciddi bir ekonomik girdisi var. Bunun en önemli bölümü, denizde yapılan avcılık için önemli bir bütçe açığı yaratacak. Lagün ve denizimizde Türkiye’nin en fazla kadife ve mavi yengeci buralarda üretiliyor” diye konuştu.

Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz da 2022-2023 Su Ürünleri Av Sezonu’nun hayırlı ve uğurlu şansı diledi. AK Parti Darı Ahmet Zenbilci Adana için konuştuk deden. Su Ürünleri Kooperatifi Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya ise, balıkçıların sorunlarının çözümünde Bakan Kirişci ve ekibinin yüksek çaba gösterdiğini söylüyor.

Bakan Kirişci, balıkçılarla birlikte ‘Vira Bismillah’ deyip denize açıldı

Konuşmaların devam ettiği Tarım ve Orman Bakanı Vahit, balıkçı olta takımı hediye edildi. Bakan Kirişci, bir balıkçı teknesine binerek balıkçılarla birlikte ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açıldı. Ayrıca diğer balıkçılarda havai fişek atarak denize açıldı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK