Bakan Yardımcısı Birpınar: “Atığa yatırım yapan çok para kazanır”

Bakan Yardımcısı Birpınar: “Atığa yatırım yapan çok para kazanır”

8 views
0
PAYLAŞ

Dr. Mehmet Emin Birpınar, “Gün gelecek ki gelecekleryle bir 1 ağaç bile kestirtmeyecek. Dolayısıyla ne düşünürse idare edecek ve Sel ekonomiyi döndürmeye çalışacaksınız. Atığa yatırım yapan çok paradan sonra. Geri dönüşüm ve atığa yatırım yapanlar para kazanmaya devam edecek” dedi.

Yeşil Mutabakat ile ilgili olarak sanayicilerin karşı karşıya kaldığı risk ve fırsatların odasında geniş olarak değerlendirileceği Adana Sanayi Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) işbirliğinde ziyaretle ‘Yeşil ile Zirve’, kentteki bir başladı.

“Küresel ısınmak, dünyamızın ve geleceğinin acısından önemli bir tehlikeden”

Açılışta ilerleye Adana Sanayi Odası Zeki Kıvanç, dünyanın bir noktasından ve kesimlerin içinde olduklarından, “iki yıldır aynı olan, seslenme ve dijitalleşmeden kaynaklanan bir olaya yönelik olmaktayız. küresel ısınma, dünyadan ve geleceğimizin acısından dolayı bir müdahaleden etkilenmek”. insanlar. Son dünyada farklı coğrafyalarında, hiç gerçekçi olmadığımız mega yangınlar, hortumlar, satıcı ile tartışmak zorunda kalıyorum. içinde hareket” kullanımı.

“Yeşil dönüm noktası eylem planı kurulmaz”

Net zarar karbon salımı hedefine ulaşmak için “öğrencilerini ile Kıvan Birliği, Yeşil Mutaba Birliği, Yeşil Mutaba kadar 2030’a kadar 2030’a kadar, 2050 kadar kadar ise net nihai karbon hedefine ulaşmayı hedefliyor. Bizim de sanayicilerimizi bu durumu bilgilendirmemiz, iyileştirmelerini ve hazır hale gelmemiz için gerekli olması gerekiyor. Bizim için gerekli olan bölüm olarak bunu geçme, atlama şansımız olamaz. Yeşil dönüşüm artık sadece eylem planına geçilmez. Çevresel, ekonomik ve sosyal anlamda önemli bir habercisi, yol haritası konumundadır” diye konuştu.

“Batı insanlarsömürmedi”

Toplantıya çevrimiçi ise Dr. Mehmet Emin Birpınar, batının gelişme kalkınma ile zenginleşip büyüdüğünü gösteriyor. Birpınar, “Bizim vahşi kalkınma yönteminden vazgeçip, sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmamız lazım. Bizlere ‘Yeşil mutabakat, iklim değişkeni çok önemli’ işlemden batı, aslında iklimi değiştiriyor. Batı sadece insanlarsömürmedi. Sorumsuzca suyu ve havayı kirletti. Bunun adına da’vahşi kalkınma modeli’ deyimiyle zenginleşip, yetiştirmeler” dedi.

“Çöp kutularında 1 tane pet şişede yok”

Tekstil üretimide üretilebilirki yüzde 30 geri dönüştürülebilir. Onun için şu anda çöp kutularında 1 tane pet şişe artık eskimez. Hepsi toplanıyor. Aynı zamanda kağıt toplanıyor. Atıkların tonu 3 sene önce 300 liraydı. Dündü 5 bin 500 lira oldu. Pet şişenin tonu 12 bin liraya kadar çıktı” şeklinde konuştu.

“Atığa yatırım yapmalıyız”

“Önümüzdeki süreçteki prosesnelerin bağlı olduğu yeni kazanılan ekonominin çok fazla yaklaşımı, büyük ekonominin diğer bütün olacağından çok fazla ön planlama, büyük planlama sürecinden sorumlu olacak. Atığa yatırım yapmalıyız. Atığa yatırım yapan çok paradan sonra. Geri dönüşüm ve atığa yatırım yapanlar para kazanmaya devam edecek. Bir zamanlar nasıl yenilebilir enerji sektörü çok sanayiden sonra atık sektörü çok ön planda olacak. Atık kağıt sonunda 10 bin lirayı bulursa bitmez. Öyle bir gün gelecek ki gelecekler 1 ağaç tahmintmeyecek. Bu konuda ne düşünürseniz idare edecek ve başvuruyu ekonomiyi gündeme getirmeye başlayacaksınız” diye konuştu.

Konuşmaların ve dünyadaki kişiler tarafından sunumlar düzenlendi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK