Başkan Gültak: “Kentsel dönüşüme karşı önyargılar kırıldı”

Başkan Gültak: “Kentsel dönüşüme karşı önyargılar kırıldı”

3 views
0
PAYLAŞ

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Kahramanmaraş merkezli ve yüzbinlerce insan büyüklüğündeki son depremlerle birlikte Mersin’de aşınmaya karşı olan direnç ve önyargıların kırıldığını, artık birçok farklı kesimden aşınmaya yönelik yoğun talep oluştuğunu söyledi.

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, TOKİ tarafından Barış Mahallesi’nde devam eden, yeni, modern ve güvenli konutların yükselmeye başladığı yerde dışa vurma proje çalışmalarını yürütüyor. İmarsız, plansız, ömrü tamamlamış eski stok yapısının yoğun olduğu Mersin’de, Çay Mahallesinde ilk harici koruma projesini bitirdiklerini, hak mülklerinin yeni evlerine yakında taşınacağını belirtti Başkan Gültak, Barış Mahallesinde de yolu yarıladıklarını belirtti, nihai çalıştırmae işleminin de hızlı bir şekilde çalıştırılmasının sonunu çizdi.

“Barış Mahallesi’nde 2024 yılı öncesinde anahtarlar teslim edilecek”

Barış Mahallesindeki aşırı hareketlilik proje alanında incelemeler yaparak yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Başkan Gültak, aşırı aşınmanın gerekliliği ve yaşanan talep patlaması hakkında da açıklamalar yaptı. Barış Mahallesinde blokların hızla yükseldiğini söyleyen Gültak, “2023’ün 9’uncu veya 10’uncu ayı gibi projedeki yüklenici bölümünün sözleşmesi sona eriyor. gideceğiz” dedi.

“Hak sahipleri ile yüzde 94 anlaşma sonucunda”

Gültak, projede toplam 415 konut, 40’ın üzerinde iş yeri, bir cami, bir kültür merkezi, bir de kreş olduğunu ifade ederek, “Bunun dışında yeni otoparklar, yeni caddeler, yeni sokaklar ve yeni yeşil alanlar da kentimize kazandırmış olacağımızı. Temelli bir aşırı dönüşüm projesi.Yaklaşık 40 dönümlük bir ada idi.Eski resimlerin hepsi yıkıldı ve yeniden bir şehir yükseliyor burada.

“Devlet, belediyeler ve vatandaş el ele vermeli”

Kentsel çıkışların Mersin için önemi ve aciliyetine de dikkat çekici Gültak, müşterilerini hatırlatarak, Mersin ve benzeri illerin zararları pansuman hararetlerle değil, radikal virajlarla çözülebileceğinin altını çizdi. Seçildiği dönemde bu yana Mersin’in imar ve dışa aktarma olmak üzere 2 ana sorununu vurguladığını hatırlatan Gültak, “İmarın başında, dönem Tarım Bakanı ve büyüklerimizle görüşerek çözüyoruz. Diğer ikinci sorun da 2 nedenden aşırı gidiş nedeniyle mutlaka yapılması gerektiğini söyledik. sadece kaçak yapı söz konusu değil, aynı zamanda, miadı dolmuş yapılar var. in bu stoklarının ortadan kalkması için vatandaş, belediye ve iktidar el ele geçirmeyi tasarlamaya devam etmesi gerektiğini” diye konuştu.

“Kentsel dönüşüme olan toplumsal talep hızı arttı”

Tüm ülkelerdeki acılara boğan depremlerin ardından kalıcı bozulmaya olan ilginin yayılmasını dile getiren Başkan Gültak, şunları söyledi: “Israrla randevu talep edip görüştüğümüz muhtarların, tahminlerin sayısı bir anda arttı. Farklı mahallelerden de talepler geliyor. yıkıma yol açmayacak bir deprem kalıntısı oluşturmasa da artık insanlar Mersin’de stresli ve yaşlı evlerde oturmak istemiyor.Teknoloji, yapı daha güçlü ve güzel evlerde oturmak istiyor insanlar. Belediye Başkanının çalışmasıyla olmaz.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK