Başkan Seçer ‘Etik Haftası’ etkinliğine katıldı

Başkan Seçer ‘Etik Haftası’ etkinliğine katıldı

2 views
0
PAYLAŞ

Benim gayem hizmet etmek, 10 ay sonra seçimlerde insanların karşısına çıktığım zaman başım dik, alnım açık olabiliyor” dedi.

Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından ‘etik varsa etki var’ mottosuyla düzenlenen ‘Etik Haftası’ gerçekleşmesine katılarak personel ile bir araya geldi. Seçer, Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen etkinlik öncesi Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından küçük resim ve heykel sergisini gezdi. Etkinliğe Başkan Seçer’in yanı sıra Büyükşehir Belediyesi ile MESKİ bürokratları, daire başkanları ve çalışanları ile Mersin Üniversitesi danışmanları katıldı.

Etkinlikte konuşan Seçer, seçim görevini bir işi çok iyi yapmak için kendini hazırladığını belirterek, “Şöyle bir duyguya kapıldım; sanki sen bu belediyeyi 30 yıldır yönetiyorsun. Bu çıkıştan gelen bir duyguydu. Çünkü belediye başkanlığı görevine başlarken bu işi çok iyi yapmak için kendimi hazırlamıştım. Enerjim çok yüksekti, işime dört elle sarıldım. Kuruluş bir yaşa gelmiş insanın etik kuralları, temel gereksinimleri vardır. Aslında o temel ilkeler o kişiyi ileriki olarak şekillendirir. Bir adam eğer çok güzel yalan söylüyorsa, söylerken de yüzü kızarmıyorsa o adamı 40’ından, 50’sinden sonra dürüst adam haline getiremezsiniz” diye konuştu.

Etik değerlerin insanların yapısındaki genetik var olan bir değere değinen Başkan Seçer, “Biliyorsunuz bizim kamuda bulunan paralar, kaynaklarımız bizim kaynaklarımız değil. Hani duygusal olabilir ama hep şu söylenir, dinimizde de vardır; ‘bana her şeyle gel ama kul hakkı yiyerek gelme’. Kamuda çalışan bir kişi; kul hakkı yemeyi, haramı, rüşveti, yolsuzluğu bir hayat biçimi haline getirmişse o çalışanı, o memuru belirli bir yaştan sonra siz islah edemezsiniz. Çünkü genetik kodlarında, kafasında yazdığı değerler sistemi öyle şekillenmiş” izlenimi kullanılmıştır.

“Çocukları küçük yaşta etik gereksinimleri öğretmeliyiz”

Etik ilkelerin çocukların küçük yaşta öğretilmesi gereken ilkelerin olması önlemleri dikkat çekici’ Seçer, Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Bir milletin zenginliği etik değerler, ahlakla ölçülmeli’ sözüne bağlı bulunarak, “Atatürk, o zaman onun için tahliye. Boşa söylememiş, laf olsun diye hiç söylememiş. Çocuklarımızı eğitelim. Onun için ‘çağdaş eğitim’, ‘laik sistem’ demiş. Bilimin peşinden gideceğiz, felsefe, psikoloji, ahlak dersi okuyalım. Şimdi olduğu gibi, hurafeler peşinden toplumları, milletleri tahakküm altına almak için onların hassas duygularıyla, diniyle, milletiyle, geleneksel yapısıyla oynayarak, onları kaşıyarak o toplu tahakkümlemeye çalışmıyorum. O toplumu eğitelim. Muhakeme yeteneği olsun, kendini seçecek olan siyasetçileri kendi özgür iradesiyle, küçüklüğünden beri aldığı eğitimle, egemenliğiyle, liyakatiyle seçsin. Atatürk onun için o tarihlerde topluluğa bu enerjiyi vermek, bu inşayı oluşturmak için bu ve bunun gibi birçok dilde konuşmak” şeklinde konuştu.

“Büyükşehir Belediyesinin toplumundaki itibarı düzenli bir şekilde dizi gösteriyor”

Dört yıllık görev süresi boyunca Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin toplumundaki itibarındaki, kalite ve beğenisinin düzenli bir şekilde gösteri sergilediğine vurgu yapan Seçer, “Anket sonuçlarını incelemeye gerek yok, gösterseniz benimle beraberiz, yanımıza başka birisini de sergileyebilirler. Bu, bir belediye başkanının mahallesi yalnız yürüyebiliyor, o belediyenin şeffaf ve hesap verebilir olduğunu, kimseden korkmadığını çünkü korkacak hiçbir nedenden bahsetmediği gelir” ifadelerine yer verdi.

“Belediyemiz, Türkiye’de işleri en iyi şekilde yapan belediyelerin başında geliyor”

Mersin Büyükşehir Belediyesinin iyi bir belediye geçmişini çizen Seçer, şöyle konuştu: “Belediyemiz Türkiye’deki emsal Büyükşehir belediyeleri içinde her gün kendine bir şey katabilen ve işi en iyi şekilde yapma gayreti içinde olan belediyelerin başında gelmektedir. Bu da bizim için bir övünç olan ve bu övünç özelliklerinin ortak övüncüdür. Bu sonuçların ortak bölümleri. Hepimizin ortak gayesiyle ortaya çıkan bir sonuçtur. Biz 11 bin kişilik Mersin Büyükşehir Belediyesi, sular istiyoruz tüm işte işyerimizde istihdamda yaygın manevi yaklaşım tarzını en güzel şekilde yaparak, Mersinli hemşerilerimize en güzle hizmet yapmaktır.”

“Benim gayem hizmet etmek”

Doğuşn hizmet anlayışını anlayarak umutlua hizmet veren çalışanların kendisi için değerli olduğunu kaydeden Seçer, şöyle devam etti: “Kurumunuzda huzurunuzu bozacak olanlara, bozmak isteyenlere kulağınızı tıkayıp kalkanlarına kabuğunuza bakın. Her zaman şunu söyledim; benim gayem hizmet etmek. 10 ay sonra seçimlerde insanların karşılaştığım zaman başım dik alnım açık olabiliyor. Benim 5 yıl Nihai hedefim bu olarak Mersin’e hizmet verdim. Benim çalışma arkadaşım da başkanın bu düşüncesini gördükleri, bilip başkanın yardımcısı oluyorsa, vatandaşa hizmet götürüyorsa, o çalışma arkadaşım benim için muteberdir, değerlidir, kıymetlidir. Çünkü topluma hizmet ediyor.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK