Başkan Seçer: “JICA finans çalışmalarımızın olumlu sonuçlanmasını umuyorum”

Başkan Seçer: “JICA finans çalışmalarımızın olumlu sonuçlanmasını umuyorum”

4 views
0
PAYLAŞ

Japon toplumunu gözlemlemeyi temenni eden Seçer, “Özellikle belediyemizin altyapı yatırımlarında önemli bir finans kaynağı olan JICA finans konusunda da sonuçların olumlu neticelerle sonuçlandırılması çıktı” dedi.

Japonya Büyükelçisi Kazuhiro Suzuki ve beraberindeki heyet, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü İrfan Korkmaz, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanları İbrahim Evrim ile Ertan Liman da yer aldı. Seçer, Japonya ile kucaklamak daha çok temennisinde bulunarak, “Umut bundan sonra bundan sonraki süreçte de Japon halkıyla ilişkilerimiz gayet düzeyli olur. Ekonomik, sosyal, siyasal ve çevrenin korunması gibi her alanda Türkiye’de, Japonya’da toplumsal ve dünya barışının kurulması konusunda önemli Deneyimlerimizi aktarırız.Yine özellikle belediyemizin altyapı yatırımlarında önemli bir finans kaynağı olan JICA finans konusunda da görüşlerinin olumlu sonuçlarıyla elde edilmiştir.

“Japonya-Mersin ilişkileri birçok tarihi olaya dayanıyor”

6 Şubat depreminden sonra Japonya ekibinin oluşturduğu arama kurtarma çalışmaları ve daha sonraki süreçteki faaliyetlerinden dolayı sonsuz şükranlarını ileten Seçer, “Bundan sonraki süreçte de bölgelerin tekrar ima edilmesi için mutlaka yürütülmesiin çalıştırılması var ve Japonya’nın da bu konuda, nasıl bugüne kadar desteğini esirgemediyse , bundan sonra da aynı korumayı esirgemeyeceği umut ediyoruz.Japonya-Mersin ilişkileri birçok tarihi olaya dayanıyor.Sayın Büyükelçi ile benim ilk görüşmem.Bunu bir başlangıç ​​olarak kabul edip, bundan sonraki süreçte daha yoğun bir şekilde bir dostluğumuzun, ilişkilerimizin ve hizmetlerimizin getirileri ve pekişmesi için çalışmalarımızı sürdürmemizde yarar var” şeklinde konuştu.

“Riskli ortamın yenilenmesi konusunda Japonya’nın deneyimlerinden faydalanmak istiyoruz”

Başkan Seçer, ayrıca hibe programlarına ilişkin de yaşadıklarını söyledi:

“Japonya Büyükelçiliğimize bazı hibe programlarından Mersin’inması ile ilgili proje sunumlarımız var. Bunun da tarafınızca da tanıklarını arzu ederiz. Ayrıca az önceki destek talebimi bir daha yinelemek istiyorum. Özellikle Mersin’in altyapı çalışmalarında İller Bankası koordinasyonu ile belediyelere aktarılanlardan yararlanmamız yönünde de sayın büyükelçinin katkılarını bekleriz.”

Seçilmiş Başkan, depreme dayanıklı güçlerin büyümesinin yenilenmesi ve depreme dayanıklı hale getirilmesi konusunda önemli çalışmaları vurgulayarak, bu konuda yoğun deprem yaşayan Japonya’nın deneyimlerinden faydalanmak istediklerini belirtti. Ayrıca yapılacak yeni projelerde önemli katkılar sunmalarını arzu ettiklerimizi de dile getirdi.

“İşbirliğine açığız”

Suzuki ise Türkiye’de yürütülecek pek çok göçmen belediyelerle işbirliğine açıktan yola çıkarak, bu dönemde afet bölgelerine ağırlık verdiklerini ifade etti. Suzuki, 11 Mart’ta Büyük Japonya Depremi’nin doğum gününü desteklediğini ve ülkede yaşadığı bu depremin ardından Türkiye’nin de arama kurtarmayı barındırdığı için minnettar olduğunu söyledi. Bu nedenle Türkiye’de meydana gelen depremleri sadece Türkiye’nin sorunu olarak görmediklerini belirtti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK