Başkan Seçer, Mersin Roman Yarışmasının ödül törenine katıldı

Başkan Seçer, Mersin Roman Yarışmasının ödül törenine katıldı

13 views
0
PAYLAŞ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi ile Mersin’e Değeranlar (MEDEKA) Edebiyat Kurulu tarafından bu yıl ilki düzenleme düzenleme ‘Mersin Roman Yarışması’nın bölümlerine katıldı. Başkan Seçer, Sanat bize güzellikleri, birliği, beraberliği, bir aradayken, hoşgörülü, sevişmeyi sevmeyi öğretiyor.

Yarışmanın birincisi yazar Özgür Doğan oldu

Mersin Roman Yarışmasının yarışması, Büyükşehir Belediyesi Nikah ve Salonunda yapıldı. törene; Başkan Seçer’in yanı sıra sıra sivil toplum, oda, dernek ve siyasi partilere, meclis üyeleri, MEDEKA ve Tarsus Değer Katanları Kurulu (TADEKA) üyeleri, MEDEKA Edebiyat Kurulu Seçici Şehir Kurulları ve Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu Tanıtım Günleri için sinema tiyatro dikkatnleri katıldı.

Bu yıl ilki Mersin Roman Yarışmasının birincisi, Vivaldi rumuzuyla ‘Çünkü Deccal İnsanoğlunun Ta Kendiydi’ eserinin sahibi yazar Özgür Doğan oldu. Mersin Roman Yarışmasına toplam 101 eser katıldı. Başkan Seçer, Özgür Doğan’a sertifika ve çiçek verdi.

“Hiç kötülük öğreten bir sanat dalı var mı?”

Başkan Seçer, gözden geçirmede konuşmada kültür, sanat ve güzelliğin toplumlarda yaptığın çocukluk çizerek, “Hiç kötülük öğreten bir sanat dalı var mı? Böyle bir şey yok. Sanat hep güzellikleri, birlikteliği, birlikteliği bir arada olmayı, hoşgörüyü, sevgiyle karşılaşma, ona, sevmeyi öğretiyor” dedi.

Özellikle olumlu yöndekilerin Mersin ile ilgili olduğu için, tercihlerin yarattığına daha önemli vurgulayan Seçer, “Biz de söylediğimiz konuşmamızda; Mersin müstesna kenttir, Mersin güzel kenttir, Mersin huzur kentidir, barış kentidir. Bunu hangi acıların önemlileri. Bir politikacı söylüyorsa inanılırlığı yüzde 50’dir ama bir söylüyorsa tam puandır. Hakikaten böyle bir şehrin belediye başkanlığını yapıyorum” diye konuştu.

“Sanat Mersin’de çok daha iyi noktalara gelecek”

Şehir Tanıtım Günleri için kente gelen tiyatrolarımız hakkında bilgi veren Seçenekler, “Misafir var. Çok da güzel bir haftalar. Kendilerinden de, mutlu oldum. 7 ayrı tiyatro oyununu izlediler. Her biri sinema tiyatrosu, sinema yazarı. Bu denetim otoritesi, daha üst bir müktesebat ya da geliştirecek insan yokluğudur. “Mersin için değerlendirmeleri önemli” kullanımlar.

Seçer, alımlarında ve şeffaf davranmalarını, torpile izin vermediklerini, “Onun için tiyatromuz, Kent Orkestramız, bandomuz göz dolduruyor. Sanat Mersin’de çok daha iyi noktalara gelecek. Bundan endişem yok. Bu olması olması gerekeni yapıyoruz. Mersin’in de atmosfer, zemini, dokuları buna çok uygun” diye konuştu.

“MEDEKA bizim icadımızdır”

Seçer, MEDEKA hakkında da bilgiler paylaşarak, “MEDEKA bizim icadımızdır, Mersin’e Değer Katanları. Kim en iyi edebiyatçıysa bu kentte nasıl yaşanmış bir yaşanmışlıkla, onları Tarih Kuruluna, Arkeoloji Kuruluna davet ediyorum. Toplamda Mersin merkez için 15, Tarsus için 8 kurulmak üzere. Tarsus bizim en kadim, en büyük ilçemiz olduğu için. Şimdi bütün bu çalışmalar yapan MEDEKA; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanından önce bu insanlara teşekkür etmek ve onları alkışlamak gerekir. Ben sadece bu nasıl insanlar Mersin’i bir başkan olarak görmekteydim” dedi.

“Savaşın, kötülüğünde her yerde deccal var”

Bir ilki gerçekleştirklerinin çizimen Seçer, ilk roman dağıtımlarını yapacaklarını, yazar Özgür Doğan’ı tebrik etti. Seçer, “Deccali ahir zamanda beklemeyin. Dünyada çıkartma çok; bölgede, Türkiye, her yerde; hayatta, kötülüğünde, iblisliğin içinde olduğu her yerde deccal var. Bizim de görevimiz bu deccallarla mücadele etmek, bu deccalları yok etmek ya da galebe çalmalarını öğrenmek. Bizim bu” şeklinde konuştu.

Başkan Seçer, “Biz ümmet vurgulayarak. Biz vatandaşız. Herkesin bir kimliği var. O kimlik onun onurudur, şerefidir ama Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi geçmişinden da faydalanmak, ben onur duyar bir şekildeyim” kullanılır.

Başkan Seçer, Roman toplam 101 yazıya uygun yarışmasına, “Hepsidir, önemlidir. bu yarışmaya katkıda bulunmaktan yürekten. Umut etmek üzere Mersin’de bu etkinliklerde tekrardan hazırlık” dedi.

“Tarihsel gerçekleri toplumcu bakışıyla ve bir dille işlemiş”

MEDEKA Edebiyat Kurulu ve Seçici Üyesi Turan Ali Kurulu ve Seçici Üyesi Turan Ali Yarışmasının “incelemeci Kurul da seçimini okuyarak, “Deccaloğluoğlunun Ta Kendiydi’ adlı roman, gerçekleri, özgün kurgusuyla, toplum bakışıyla ve kapsamlı bir kapsamlı ele alınır, hayatta bir dille işlemiş. Bugünün üzerinde iyi bir insan olmanın, çizdiği dünyadan bir dünya için ve onuru için sayfadan sayfalanmış. Dil ve anlatımındaki öznesi ile Mersin 2021 Roman Yarışmasında öne çıkıyor. Oy çokluğuyla birincidir” dedi.

“İnsanoğlu yaratıldıktan sonra ilk olarak sevmeyi öğrenmişti”

Yarışmanın birincisi Özgür Doğan ise “Aslına ben ilk başta bu kitap yazmıyordu. Çok başka bir kitap kaleme almaktaydım ama zihnimde uzunler bu cümle gezindi süre durdu. ‘Tanrı savaşanları lanetler.’ Başka bir kitap yazmama yazmadan başka bir şeyler yazmama. Sosyal kitabın kitabının açıklanınca, medyanın adının dikkatinden çok dikkat edilmelidir.

Kitabına ‘Çünkü Deccal İnsanoğlu’nun Ta Kendiydi’nin adını neden söyleyemeyeceğimiz Doğan, şunları söyledi:

“İnsanoğlunun evrimine, insanoğlu ilk olarak sevmeyi öğrenmişti. Sevmenin çoğalmayı öğrenmesi. Çoğaldıkça gruplaştı. Gruplaşmayı ayrıldıktan sonra bu seferki amacık oldu. Yeterince ayrıştığına karar verdiğinde bu kez artık tartışmalara girme. Savaşlar, katliamlar insanoğlunun en büyük marifetiydi. İnsandan başka hangi canlıni yok etmek için örgütlenirdi? Hangi canlı yardım, saldırırdı? sizsiniz, hiç bir kedinin tahminini, hiç bir balinaya neden oldunuz mu? Bunu yalnızca insanoğlu yaptı. O zaten ki işte deccali üzerinde gerek yoktu, çünkü deccal insanoğlunun zaten ta kendiydi. Türkiye’de sanata gönül verenler, bütün yazı emekçileri, bu nedenle her zaman ‘barış’ dedik. Savaş yerine barışı tercih ettiğiniz için, çünkü bizlerin ‘Savaşı icat edenlerimiz cennetin’ diyen yazar barışımız, dünyada barış’ diyen devlet adam oldular.”

Konuşmaların ardından Doğan, Başkan Seç’e ‘Sevgili Katılım’ isimli kitabı hediye etti. Ödül deposu devam, bölüm ve Oda Müziğinin dinletisi ile devam etti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK