Başkan Seçer’e ‘Kadın Dostu Yerel Yönetim Ödülü’

Başkan Seçer’e ‘Kadın Dostu Yerel Yönetim Ödülü’

12 views
0
PAYLAŞ

MERS (Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Türk Üniversiteli Mersin Şubesinin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü açısından bakıldığında) ‘Yöre Değerİ Katan Önder Kadın Ödülleri’nde, ‘ Dostu Yerel Yönetim Sistemi’ne bakıldığı görüldü. Büyükşehir Belediyesinin önceleyen proje ve yorum tahmin gösteride, Seçer’in büyük Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış aldı.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Mersin Şubesinin içeriği’Yöresine Değer Katan Önder Kadın Ödülleri’nde, Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde. Tören, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Mersin Şube Başkanı Şerife Arıcı Yıldız’ın konuşmasıyla başladı. Yıldız, “Gururluyuz çünkü 8 Mart’ta Mersin’in sokakları, alanları, kürsüleri kadın sesleriyle inledi. kadınlar; Biz varız, istiyoruz, istiyoruz, adalet istiyoruz diye her konuda haykırdı. Gurur yüzünden, onun sesi bizim sesimizdi” dedi.

“Mersin, atamaya üye bir belediye tarafından yönetiliyor”

Törende’in geçen alan Belediye Başkan Vekili Büyük Başkan Kış, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü benzer bir merkez Seç’in bir kadın olarak planlamayla ilgili olduğunu belirtti. “Ona seçilen.

Seçer’in, genel kadın kıyafeti olduğu söyleniyor Türkiye’de ilk olan ve Aile Hizmetleri bölümünün hizmetlerine dikkat edilmesi dikkat çekicidir. Kış, “Mersin’deki kadınlarımıza dokunabilecek çok şeyi gerçekleştirebildik. ‘Yerel Eşitlik ve Eylem Planı’ sistematik anlamda çalışmalar başlatıldı. Bunun yanında kadın mesleklerimize edindirme kurslarıyla çok önemli bir merkezler açtı. Buralarda kadınlarımız mezun olmak için adım atmışlar. Ayrıca Mersin’de kendine özgü bir şekilde kendini gösterme, kadın konukevlerimiz ve tesislerimiz için tasarlanmış” diye konuştu.

“Bizden düşen görevlerden, cumhuriyetlerinden faydalanmaktan kurtulmak”

Mersin’de kadınların özelliklerine sahip desteklerin de devamını anımsatan Kış, “Mersin’de bütün dünyada ekonomik ve ev ekonomisine sahip bulunabilmeleri evlerinde üretilebilir ürünlerde kadın stantlarında satabilmeleri için desteklerimizi gösteriyor. Başkanımız, bu hassas kadına yönelik konusunda da çaba gösteriyorsunuz. Mersin Büyükşehir Belediyesinin gerek üst yönetimi için gerek hazırlık aşamasında hazırlık yapmak için. Çok sayıda kadın daire başkanımız, şube müdürlerimiz var. Özellikle işçi kadromuzda çok sayıda kullanıcı şoförümüz oldu. Atölyelerimizde çalışan marangoz kadınlarımız var. Mekanik, teknik işlerde hizmet veren kadınlarımız var. Yani bu kentte, ‘Ben kadın konusunda ayrımcıyım’ diyen kadın bir belediye başkanımız var. Biz sosyal, ekonomik, siyasi kazanımlar kazandıran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve hürmetle anıyorum. Bizden ayrılanlardan, cumhuriyetten faydalanmaktan vazgeçmekten ve korumaktan faydalanmaktan yararlanırlar.

Törende, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ile Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a ödül verildi.

‘Yöresine Değer Katan Önder Kadın Ödüllerinin ilk dalı olan siyaset, Türkiye’nin ilk il belediye başkanı Müfide İlhan’a verildi. Ödül Müfide İlhan’ın kızı Simla İlhan adına Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ünzile Kuru aldı. Sanatta Kadınlarki ödüle layık görülen Arsa alanı. “Çok aldım ama Mersinimden ve üniversiteli bir dernekten almış olmak beni çok duygulanıyorum” heyecanlanıyor ve çok duygulanıyorum diye konuştu.

Girişimcilik Akdeniz Renkli Elleri Üretici Kadın, Üretim ve İşletme Kooperatifine verildi. Kadın ile spor ise Büyükşehir Belediyesi Mersin Spor Kulübü Kadın Yenişehir Belediyesi, Voleybol Basketbol takımı ödüle layık görüldü.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK