Başpınar ailesinin çadırı, Büyükşehir’in güneş paneli ile aydınlatıldı

Başpınar ailesinin çadırı, Büyükşehir’in güneş paneli ile aydınlatıldı

3 views
0
PAYLAŞ

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Güneş Topluyoruz Sizin İçin’ sloganıyla hayata geçireceği ‘Güneş Paneli Destek Projesi’ ile merkez Yenişehir ilçesi İnsu Mahallesi’nde hane yaşamını sürdüren Başpınar ailesi, kendilerine verilen güneş paneli sayesinde hem yuvalarını aydınlatıyor hem de televizyon seyredebiliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın ‘Güneş Topluyoruz Sizin İçin’ sloganıyla hayata geçirmeyi ‘Güneş Paneli Yardım Projesi’ Yörüklerin çadırlarını aydınlatmaya devam ediyor. Mersin’in yüksek kesimlerinde küçükbaş hayvan ve arıcılıkla uğraşan konargöçer yetiştirmek için hayata geçirme projeden faydalananlardan biri de İnsu Mahallesi’nin yüksek kesimlerinde hayvancılıkla uğraşan Başpınar ailesi oldu. Geçimlerini küçükbaş hayvancılıkla sağlayan Başpınar ailesi 10 yıldır aynı bölgelerin hayatlarını sürdürüyor. Yaşadıkları yüksek rakımlı bölge elektrik olmadığı için güneş enerjisi paneline ihtiyaç duyan aile yuvası, Büyükşehir Belediyesi’nin çevresindeki güneş paneli ile aydınlanıyor, evin 3 küçük çocuğu da bu panel sayesinde çalışan televizyonda çizgi filmlerini izliyor.

Hem aydınlatıyorlar hem aydınlatıyorlar

Hem hayvanlarıyla hem eviyle hem de çocuklarla ilgilenen Nilay Başpınar, güneş paneli olmadan önce en çok da akşamları evin içinde ışık yanmadığında ve hayvanları kontrole giderken gidiyordu. Gece hayvanları kontrol etmeye giderken, Avrupalılar çizgi film izlemesi için de televizyona baktıklarını gördüklerini söyleyen Nilay Başpınar, güneş paneline geldikten sonra her işini daha kolay ve daha rahat yaparak ifşa etti. Hava karar verdikten sonra ışıklar olmadığı için benzerlerinden de ülkelerde sık olduğunu ifade eden Başpınar, en çok da 3 küçük çocuğu adına sevindiğini söyledi.

“Güneş panelinin bize çok büyük eseri var”

10 yıllık ailesi ve keçileriyle birlikte İnsu’da yaşayan Başpınar, Güneş Paneli Desteğini duyar duymaz Büyükşehir Belediyesini arayıp başvurduğunu belirtti. Başpınar, “Çıktı şansa. İki hafta falan oldu. Televizyon çalışıyor, aydınlatmamız 7/24 çalışıyor. Telefonumuz sürekli şarj halinde. Gece evcil hayvanlarını kontrol ederken terkediyor elektrik fenerlerini şarj ediyoruz. Çok büyük çalıştırma var. Çok rezillikti. Traktörün aküsünden faydalanıyorduk, ona takıyorduk ama o da bitiyordu.Örneğin akşam saat 8-9’dan sonra ışığımız yoktu ama panelin sayesinde ışıklandırmamız oldu.Ben örneğin oğlağa gidiyorum.Evde duramadığım için çocuklar televizyonu açıyorum,onlar da çizgi filme bakıyorlar, sürekli evdeler.Panel sayesinde onlar da rezil değiller ben de dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK