BİM, A101, Şok, CarrefourSA ve Migros, Rekabet Kurumu’na savunma yaptı

BİM, A101, Şok, CarrefourSA ve Migros, Rekabet Kurumu’na savunma yaptı

34 views
0
PAYLAŞ

Rekabet Kurumu’nun fahiş fiyat artışı iddiasıyla haklarında soruşturma yürüttüğü BİM, A101, Şok, CarrefourSA ve Migros zincir marketlerinin de aralarında olduğu gıda üreticisi ve hatları 20 firma sözlü savunma yaptı.

Fiyatların birimlerinin yükselttiği iddiasıyla yüksek yerleşiminin nedeni olarak yayınlanan zincir marketler ile iktidar ortakları arasındaki gerilim sürüyor.

Birleşik Marketler A.Ş. (BİM) Yönetim Kurulu Başkanı Galip Aykaç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile girdiği polemiğin ardından başkanlığını yaptığı Gıda Perakendecileri Derneği’ndeki (GPD) görevinden yararlanmıştı.

Ardından bazı HP’li belediyeler, ilçelerindeki BİM şubelerine denetim yaparak çeşitli belirlemelerle geçici kapatma cezası uygulamıştı. Bazı BİM sunucularında da taşlanarak camlarına ‘Devlet’ yazılmıştı.

ZİNCİR MARKETLERE ‘FAHİŞ FİYAT’ SORUŞTURMASI
Rekabet Kurumu, hızlı tüketim malları sektöründe faaliyet gösteren BİM, A101, Şok, CarrefourSA ve Migros zincir market ile 15 işletme hakkında, 4054 sayılı ‘Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u yürüttükleri yönündeki iddialar üzerinden soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında, sözlü savunma aşamasına gelindi. Eğitim Kurumu’nda 5 Aralık 2022 Pazartesi günü burada sözlü savunma toplantısına Kurul Başkanı Birol Küle, soruşturma heyeti ve toplantı toplantılarına katıldı.

Birol Küle, hakkında soruşturma yürütme birimlerinin yazılı savunmalarının tamamlandığını sözlü savunmaların ise bugün ve yarın göründüğünü söyledi. Ardından, soruşturma heyetine söz verdi.

“FİYATLARIN TÜKETİCİ ALEYHİNE YÜKSELTİLMESİ SAĞLANDI”
Soruşturma heyetinin görüşmelerinde, 4054 sayılı ‘Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinin, rekabeti engelleme boyutu olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu harekât ile birliklerin birliklerinin yasaklandığı bildirildi.

Soruşturmada yer alan 5 zincir market ile ilgili, “Ulusal zincir marketler arasında, ortak koridor biçimli temaslar yoluyla, fiyatların veya fiyat dizilerinin koordinasyonunun sağlandığı; yine ortak çevreyi geleceğe yönelik fiyatlar, fiyat dizisi dönemleri, dönemsel faaliyetler ve kampanyalar gibi rekabete dayalı hassas bilgilerin paylaşıldığı; Fiyat indirimine giden veya pazarlama fiyatlarının dağıtımı döneminde henüz fiyat artışı sağlamayan fiyatların fiyatlarına yönelik yöntemlerle müdahale edilmek suretiyle söz konusu fiyatların, mülkün tüketiciye yükseltilmesinin sağlandığı; Rakip fiyatlarının yükselmemesi halinde, ürün özelinde fiyat düşürme (bozma) gibi strateji çeşitliler yoluyla teşebbüsler arasındaki danışıklılığa uyumun sürekli olarak gözetildiği; Operasyon adı geçen grupların satış sundukları pek çok ürünün perakende satış fiyatlarının amacına sahip, topla-dağıt karteli niteliğindeki anlaşma veya uyumlu işlemler yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 4. maddeni fırlattıklarına ulaşılmıştır” denildi.

MÜKERRER CEZALANMDIRMA YASAĞI KAPSAMINDA
Söz konusu firmalara, idari para cezalarının ödenmesi gerektiği belirtilirken; Ceza Kurumu’nun 28 Kasım 2021 tarihli hükmüyle taahhütlere zaten idari para cezasının ödenmesi kaydedildi.

Hukukta ‘mükerrer cezalandırma yasağı’ olarak da ‘bilinen bir kimse aynı Tamden dolayı mükerrer olarak yargılanamaması ve cezalandırılamaması’ ilkesi kapsamında soruşturmada para cezasına hükmedildiği takdirde değerlendirilmedi.

14 TEDARİKÇİYE İDARİ CEZA İSTENDİ
Soruşturmada yer alan üretici, tedarikçi sorumlusu 14 kuruluşe ilişkin, “Zincir marketlerin geleceğine yönelik satış fiyatları ve fiyatlandırma dizileri gibi rekabete hassas bilgilerin aktarımına aracılık sağlamak yoluyla, çekirdekler arasındaki koordinasyonun denetiminde ve sürdürülmesinde rol oynadıkları, anılan hücrelerine ise söz konusu koordinasyondan haberdar oldukları ve yönetimi tarafından kendilerine aktarılan rakiplere ait bilgileri korumaya yönelik fiyatlama kararlarında değerlendirilmektedir” denildi.

Firmalara idari para cezası verilmesinin saklanması gerekir. Soruşturmadaki 1 tedarikçi firma hakkında ise herhangi bir bulguya rastlanılamadığı için cezaya yer verilmeyeceği aktarıldı.Yarın savunmaların bitiminden sonra 15 gün içinde Nihai kararın açıklanacağı bildirildi.

HANGİ İŞLETMELER HAKKINDA SORUŞTURMA YÜRÜTÜLÜYOR MUSUNUZ?
Hakkında yargılama soruşturması yürütme teşebbüsleri şöyle:

Birleşik Marketler AŞ (BİM)
Yeni Mağazacılık AŞ (A101)
Şok Marketler Ticaret AŞ
Migros Ticaret AŞ
Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi AŞ (CarrefourSA)
Beypazarı İçecek Pazarlama Dağ. Amb. Tur. Evcil Hayvan. İnş. San. ve Tic. OLARAK
Coca Cola Satış Dağıtım AŞ
Doğanay Gıda Tarım ve Hayvancılık San. Tic AŞ
Düzey Tüketim Malları Sanayi Pazarlama ve Ticaret AŞ
Eti Gıda San. ve Tic. OLARAK
Frito Lay Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ
Glaxosmithkline Tüketici Sağlığı AŞ
Haribo Şekerleme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
Horizon Hızlı Tüketim AŞ
Kent Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret AŞ
Pasifik Tüketim Ürünleri Satış ve Ticaret AŞ
Pepsi Cola Servis ve Dağıtım Ltd. Şti.
Red Bull Gıda Dağıtım ve Pazarlama Ticaret Ltd. Şti.
Şölen Çikolata Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ
Unmaş Unlu Mamüller Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK