Bozyazı’da 18 Mart şehitleri törenle anıldı

Bozyazı’da 18 Mart şehitleri törenle anıldı

5 views
0
PAYLAŞ

Mersin’in Bozyazı ilçesinde, ’18 Mart Çanakkale Zaferinin 108. Yılı ve Şehitleri Anma Günü’ kutlama töreni düzenlendi.

Bozyazı 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene Kaymakam Tuncay Topsakaloğlu, Belediye Başkanı Vekili Behçet Kahvecioğlu, Sahil Güvenlik Bot Komutanı Gökhan Çalık, İlçe Jandarma Komutanı Kadir Dölek, İlçe Emniyet Müdürü Cevdet Sökmen, kurum amirleri ile yakınları, gaziler, partiye, eşlik ve öğrenciler katıldı.

Atatürk anıtına çelenk muhafazası, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende, günün anlamını ve değerini koruyarak Jandarma Astsubay Çavuş Nazım Kaya yaptı. Kaya, “Bugün burada bağımsız oluşumu, bütünlüğü ve cumhuriyet uğrunda canlarını hiçe sayarak ölü koşan, yurdumuzun ve dünyanın dört bir köşesindeki şehitliklerde ve bilinmeyen yerlerde kefensiz, bazı da mezar taşı olamadan ama görevini icra etmiş geçmiş içinde yatan tüm aziz şehitlerimizi minnetle, onurla, gururla ve heyecanla anmak için biriktirdik” dedi.

“Bugün şehit ailelerinin gurur günü”

Bugünün, oğullarını oğullarının uğurlayan aziz şehit analarının, babalarının, eşlerinin ve gurur duyduklarının altını çizen Kaya, “Başta Atatürk olmak üzere tüm aziz şehitlerimiz, sizlerin anlatımıyla beri sürüp gelen milli varlığımızı sürdürme mücadelesinde vatan, millet, istiklal, hürriyet, insanlık ve barış ülküsü uğruna canlarınızı seve seve feda ettiniz.sizler, milletimizin üstün haysiyet ve itibarını büyük bir şerefle temsil ederken, kadirşinas milletimizin gönlünde destanlaştınız.bugün bizim de gücümüzü sizlerden yer alıyor ve size layık olmaya çalışıyor.18 mart aziz milletimizin engin tarihinde altın harflerle yazılan bir emanet Bugün bu memleket evlatlarının, vatan uğrunda omuz omuza mücadele ettiği ve kucaklaştığı kucağa şehit düştüğü bir yere.Bugün Çanakkale’nin geçilemeyeceği ve de vatanımızın parçalanamayacağın tüm dünyaya haykırılacağı için” diye konuştu.

“Emanetinizi daim yükseklere taşımayacağız”

Vatan ve bayrak uğruna tükettiği kan veren, can veren şehitlerin manevi değerlerin güç alındığını ifade eden Kaya, “Bizler, her ne halde olursa olsun, bu vatana göz diken iç ve dış düşmanlarımızı koruyarak, sizin emanetinizi daima yükseklere taşıyacağız. Kutsal emanetiniz olan bu vatan ilelebet hür mirası.Çanakkale Zaferi ve tarihimizdeki nice zaferlerin kazanılması için, canları pahasına mücadele eden başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan hürriyet ve kutsal vazife uğruna hayatını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, manevi huzurlarında saygıyla eğiliyoruz” şeklinde konuştu. .

Yapılan konuşmanın ardından alınan puanlar sona erdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK