CHP’den BTK’ya suç duyurusu! Bant daraltma yargıya taşınıyor

CHP’den BTK’ya suç duyurusu! Bant daraltma yargıya taşınıyor

5 views
0
PAYLAŞ

CHP Milletvekili Gürsel Tekin, İstiklal’de meydana gelen patlamanın ardından BTK’nın bant genişletmesi internet erişimini ağırlaştırma hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Taksim İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı sonrasında uygulanan bant daraltma (internetin yavaşlatılması) ile ilgili yapacağı şeyi; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ile sorumlu diğer kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

‘YASAKLAYIP KENDİSİ KULLANIYOR’

Tekin, BTK Başkanı Karagözoğlu’nun, patlamada hayatını kaybedenler için taziye mesajını, içeriği içerdiği Twitter’dan yazmasına “Ülkenin en büyük göçmen merkezinde bir patlama olmuş. Halkın öldürdüğü, yaralandığı, herkes merak içinde ama toplumun buna ilişkin haber alma hakkı yok. Neden? BTK Başkanını uygun görmüyor da ondan. Ama kendisinin başsağlığı mesajını Twitter’dan yayımlamayı bilmediği” sözleriyle tepki gösterdi.

‘AKP’NİN SEÇİM OFİSİ GİBİ GÖREV YAPAMAZSINIZ’

CHP’li Tekin konuşmasına şöyle devam etti:

“BTK, kendilerine verilen görev yöneticileri dışında kullananların temel hak ve özgürlüklerini ellerinden aldı, Twitter’a girişini kısıtladı. Ancak BTK Başkanı başsağlığı mesajını Twitter’dan yayımladı. İlgili kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu’nun ‘görevinin kullanılması’, ‘bilişim sınırlarının korunmasını engelleme’ ve ‘haberleşmenin hukuka aykırı olarak kullanılmasının engellenmesi’ suçlarını düzenleyen hükümlerin cezalandırılmalarını talep eden talep.

Burası Cumhuriyetimiz değil, Türkiye Cumhuriyeti. AKP’nin seçim ofisi gibi görev yapamazsınız. Herkes milletin haber alma hürriyetine saygı gösterir. Bu uygulama tipik olarak sansürdür, hukuka ve kanuna aykırıdır.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK