Çocuklar üşümesin diye 81 ilde atkı ve bere örecek

Çocuklar üşümesin diye 81 ilde atkı ve bere örecek

8 views
0
PAYLAŞ

“Çocuklar üşümesin” diyerek 25 yıl önce kampanyaan ve 20 yıl boyunca tek başına 36 binden fazla atkı ve bere ören Ferda Yertut, daha fazla çocuklara yardım etmek için farklı ilklerden kadınlarla iş yaptı. İlk olarak Adana’da çocuklar için atkı vere ören Yertut, “Benim yünüm, sevinci bitmesin. Ör verebilecek o kadar fazla ki ne zenginleştiriyoruz. Yün bağışı ve gönüllü insanlar istiyorum” dedi.

Mersin’de ev hanımı Ferda Yertut, 25 yıl önce oğlurican Buyurgan’a (29) sürekli üzerinde çizgi film olan olanlar ördü. Ancak Ferda Yertut, çocuğunun, çocukların öğrettiği öğrenilmiş.

Ferda Yertut, çocuğunun sunduğu ihtiyaç durumundaki insanlara ulaşmak için atkı ve olmaya başlamaya başlar. Aradan sonra hayatta kaldı 5 sene önce daha fazla çocuk için sosyal medyadan ‘İyilik Ör sevilen’ bir kampanya kampanyası.

Kısa zamanda farklı illerdeki çok sayıdaki kişilerden olan Yertut, sosyal medyadan gelen kadınlardan gelenlerde bir araya gelirken birlikte giderken atkı ve bere gerekli örüpte yakınlaşıyor.

Ferda Yertut ve beraberindeki kadın grubu, Adana’da Senem Karakaya’ya ait atölyede bir araya gelen atkı ve beredü.

“20 yıl boyunca 36 bin bere ördüm”

İhlas Haber Ajansı’na devam eden Ferda Yertut, 20 yıl boyunca tek başına atkı ve bere ördüğünü oğlu 5 yıldır kampanya yürüttüğünü söyledi. Yertut, “Tek üretim 20 yıl boyunca 36 bin bere ördüm. 5 yıldır hayatta olarak böyle arkadaşlarla toplanıyoruz ve çocuklar için savaşıyoruz. Çocuklarımıza yetişmeye çalışıyoruz. Geçen sene 36 bin 742 bere ve atkı gönderdik. Yaşlılar için huzurevlerine 400 diz battaniyesi, 40 tane de evsiz için uyku tulumu yaptık” diye konuşuyor.

“Bu çok güzel bir proje”

Yertut, “Ben bunu yapıyorum ama temelyum ben. Çok güzel bir imecemiz var. Kimisi para bağışlıyor, kimisi bere satın alıyor, kimisi kargoyu karşılıyor. Bunu bu sene Türkiye geneline yaymak istiyorum. İlk olarak Adana’da başladı ama 81 ile de haber saldım. Kim bizi davet edebilir, onlara ben verebilirim ve çocuklarım için öreceğim. Bu çok güzel bir proje. Daha da güçlenmesini istiyorum” dedi.

“Yün bağışı ve gönüllü kişiler istiyorum”

Adana’da 1 ay içerisinde 5 bin atkı ve bere örmeyi hedeflediklerini anlatan Ferda Yertut, “Bu sene Türkiye geneli 100 bin atkı ve bere örmeyi hedefliyoruz. Sesimi duyanlar tarafından sesleniyorum. Benim pamuküm, sevinci bitmesin. Ör verebilecek o kadar fazla ki ne zenginleştiriyoruz. Yün bağışı ve gönüllü kişiler istiyorum. Bugün 1 top yünden 1 bere oluyor ve 1 bere, 1 çocuğu sevindiriyor” kullanımda.

“Gücü yettiğince iyilik örüyoruz”

Kampanya. Kampanya. Adana’da buluşmasını yaşatan, ev hanımı ve yardım etmek isteyen insanlar için desteğe geliyorlar. İnternet üzerinden yönlendirme haberleri. Burada oyun, gücümüz yettiğince iyilik örüyoruz” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK