Çukurova’da deprem stresi yaşayan çocuklar için özel eğitim

Çukurova’da deprem stresi yaşayan çocuklar için özel eğitim

5 views
0
PAYLAŞ

Gülen Yüzler Semt Kreşleri, deprem stresini yaşayan çocuklar için psikologların da desteğiyle özel eğitim ve eğlence programı düzenliyor.

Gülen Yüzler Semt Kreşleri, yaşanan deprem afeti sonrasında çocukların yüzlerini güldürmek ve korkularını hafifletmek için bir dizi eğitim programı başladı. Tesisler müdürlüğününce yapı ve denetim kontrolleri yapmaya devam etmek, başarılı bir şekilde gözlemlemek hizmet vermeye devam eden kreşlerdeki öğrencilerin hayatlarına dokunmamak için yoğun mesai harcandığı belirtildi. En az anne ve babaları kadar deprem felaketinden psikolojik olarak etkilenen çocuklar için özel oyun ve eğlenceli derslerle hafızalardaki kötü anların silinmeye çalışıldığı kaydedildi. Bunun yanı sıra yine çalıştırma müdürlüğünün psikologlarının da desteği ağırlıklı oyun terapileri ve bireysel çözümlerle insanların ruhlarına dokunulduğu ifade edildi.

Önceden Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı müfredata uygun olarak verilen derslerin yerine, bugünlerde esnek bir program uygulanarak, eğlence ile oyun terapilerini Deprem merkezine alarak rutine dönmeleri hedefleniyor. Çukurova Belediyesi’nin tüm kreşlerinde uygulanan yeni eğitim programıyla ilgili bilgi veren okul öncesi ve çocuk yetiştirme öğretmeni Gülşen Ayan, çocuklarda gözle görülür bir düşmanlık halinin belirttiği olduğunu müdürlük psikologlarının da desteğini alarak hazırladıkları çalışma programıyla rutin hayatlarına dönmeleri için çabaladıklarını ifade etti.

Öğretmen Ayan, oyun ağırlıklı etkinlikler, sanat ve dans içerikli eğlenceli saatler, hatta yarışmalar düzenleyerek çocuklar yaşanan olumsuz atmosferden uzaklaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

Özellikle psikologların oyun terapileriyle duygularını düzeltmeye gayret ettiklerini anlatan Ayan, “Boyama ve resim oyunlarına ağırlık veriyoruz, bu şekilde çocukların iç dünyasını keşfetmeye çalışıyoruz. Travmalarını atlatmakta zorlanan depolar için hemen psikologlarımız devreye giriyor. Modern danslar, halk oyunları, robotik çalıştırma, bahçe oyunları, yarışmalar, müzikli İngilizce saatleriyle sosyalleşmeleri sağlayarak, uyumu tamamlamayı hızlandırmaya çalışıyoruz” dedi.

Çocukların ve kadınların her zaman öncelikli olduklarını Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin, deprem sonrası yaşanan tüm olumsuz durumların ev sahipliğindeki el birliğiyle gelineceğini dile getirdi. Gülen Yüzler Semt Kreşlerindeki yeni uygulamayla çocukları tekrar eski günlerindeki renkli hayatlarına döndürmek istediklerini ifade eden Başkan Çetin, öğretmenleriyle, psikologlarıyla kreşlerdeki çocuklar için koordinasyonlu bir şekilde çalışmanın devamını açıkladı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK