Cumhurbaşkanı Erdoğan: Millet sokakta aç açık

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Millet sokakta aç açık

1 views
0
PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenyurt’ta yaptığı konuşmada The Economist dergisinin seçim analizine tepkisini görecek, “Türkiye’nin kaderini benim milletim belirleyecek. Kendi ülkelerinin kaderini belirleyemiyor, millet sokağını aç açık. Fransa, İngiltere, Almanya öyle” diye konuştu. Yunanistan Başbakanı Miçotakis’e uyarılarda bulunan Erdoğan, “Adaları silahlandırırsanız çılgın Türkler yürür bunu bilesin” dedi. Erdoğan seçimlere de haftalar gittiğini belirterek “Hata yapma lüksümüz yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenyurt Eğitim Kampüsü Temel Atma Töreni’nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, The Economist dergisinin seçimlerle ilgili analizine tepki gösterdi. Türkiye’nin kaderini belirleyemeyeceğini ifade eden Erdoğan, “George kim, Helga kim. Kendi ülkelerinin kaderini belirleyemiyor” dedi. Daha önceki açıklamalarında da Avrupa’da ekonomik kaygıları nedeniyle insanların temel gıda ürünlerine erişemediğine güvenen Erdoğan, “Oralarda darı soyu aç açık. Fransa, İngiltere, Almanya öyle” diye konuştu. Adalar meselesine dair Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e uyarılarda bulunan Erdoğan, “Bir yanlış yapma yüküsan çılgın Türkler yürür bunu bilesin. Akıllı uslu durursan senle işi yok” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

Sevginiz ve meydanlara sığmayan aşınız için teşekkür ederim. Emniyetten katılım sayısı için bilgi istedim. Dediler ki 30 bin. Siz kardeşlerimizle attığımız bu adımla 20023’e sinyal veriyorsunuz. Yetmez 2024’e de sinyal veriyorsunuz. Burada neden toplandık.

Biliyorsunuz ben pek temel atma trenlerine gidiyorum. Bay Kemal musluk açma törenlerine gidiyor. Bizim işimiz çok farklı. Karne sevinci yaşayanları tebrik ediyor, hepsini tek gözlerinden öpüyorum. Her türlü fedakarlığı gösterme pahasına evlatlarının eğitim öğretiminden taviz vermeyen ebe beyinlerimizi tebrik ediyorum.

Eğitim ordusuna kazandırdığımız 20 bin yeni öğretmenden 10 bininin atamasını İstanbul’a gerçekleştirdik. İstanbul’a ayrı bir önem veriyoruz. Öğretmen atamalarımızla sınıf mevcudu ortalamalarını çok daha aşağıya çektik.

Bugün Esenyurt’un marka değerini artıracak modern bir külliyenin inşaatına başlıyoruz. Bizim siyasetimiz eser ve hizmet siyasetidir. Biz halka hakka hizmet olarak gören bir hükümetiz.

‘MİLLETE HİZMETTEN ASLA SAPMADIK’
Siyasi oturumun hiçbir deneyimi millete hizmetten asla sapmadık, taviz verdik. Vatandaşımıza ne karar verdiysek göreve geldiğimizde onu yerine getirmek için dikkat ettik. Habbeyi kubbe gibi gösteren, hokkabazlık siyasetinin bizim kitabımızda da tasavvufumuzda da yeri yoktur.

Biz program hazırlar, projeyi geliştiren, temel atar, takip eder, sıkıntıları çözer ne söz vermişsek onu vatandaşımızın hizmetine sunarız. İstanbul’da 36 bin metrekare peyzajyi aşan kullanım alanıyla alanlarıyla yaklaşık 110 bin metrekareyi bulan Türkiye’nin en büyük kütüphanelerinden biri olan Rami Kütüphanesi’nin açılışında heyecanını yaşadık. Tavsiye ederim, muhakkak gidin, yerinde görün ve elhamdülillah AK Parti olarak biz neymişiz onu değerlendirebilir.

Bizim siyasetimiz eser ve hizmet siyasetidir. Biz halka hak hizmetine hizmet olarak gören, icraat görevlileri olarak çalışan bir hükümetiz. Belediye başkanlığı, başbakanlık, cumhurbaşkanlığı dahil olmak üzere 40 yıldır milletimizin huzurundayız. Vatandaşımıza bağlılığımıza sahip olmuşsek göreve geldiğinde de onu sonuna kadar yerine getirmeye gayret ettik. Meydanlarda bol keseden atıp tutup, darı yetki verince mazeretlerin arkasına saklananlardan olmadık.

‘BAY KEMAL SSK MÜDÜRÜ OLDUĞU ZAMAN HASTANELERİN HALİNİ BİLİYORSUNUZ’
6 yıl süren kupa çayını, kahvesini, çorbasını ve kek alacak. Para falan yok. 24 saat buradaki kütüphaneden kullanımda olacak. Aynı şekilde 6 yıl süren titiz restorasyon çalışmasının ardından İstanbul’umuzun sembol mekanlarından Yeni Camii’yi tekrar ibadete açtık. Çamlıca Kulesi’nden YSS’ye Marmaray’dan Avrasya Tüneline, AKM’den İGA’ya metrodan hızlı trene kadar sayısız Yatırımı İstanbullu kardeşlerimizin emrine verdik. Çam Sakura’yı yaptık mı? Gidiyorsunuz. İstanbul’a ve İstanbulluya buralar yakışır. Bay Kemal SSK müdürünün bulunduğu zaman hastanelerin başında bulunuyor. Savaş Ay hayatta kalsa da filmlerini tekrar gösterse. Benim halkım hastane kapılarında sefil olmamalıdır. İnşallah pazar gününün ve enlerin kitabı Kağıthane – İstanbul Havalimanı metro hattını açıyoruz. Geçenlerde bir şey oldu, altılı masadan birileri metroya binmişler. Metroda vatman yok. Kendiliğinden gidiyormuş. Konuşuyorlar, bu Paris’te bile yok. Paris’i görmüş bile değiller. Biz bunları yapalı unuttuk, siz neredesiniz ya. Vah zavallılar. Bizim icraatımızın ulaştığı bölümlerdeki hayalleri bile ulaşamaz.

‘ARTIK SAYILI HAFTALARDAYIZ’
Cumhur bağlılıklarını olarak sandıklara yürümeye mi çalışıyorlar? Artık listelenen haftalardayız. Siz de bizi görüyorsanız biz bu işi başarırız. Yarın Bursa’dayım. Yarına 10 binle buluşacağız ve sinyali keseceğiz. Ama İstanbul başka. İstanbul’da milletvekili sayılarının kahır ekseriyetini almamız lazım. Esenyurt’ta ateş vermememiz lazım.

Bugün temellendireceğimiz inşallah atacağız diyelim, Esenyurt Eğitim Kampüsü’müzün de gelecek yıl eğitim öğretimi büyütmeyi planlıyoruz. Şimdiden tebrikler. Milli Eğitim Bakanımızı yürekten tebrik ediyorum.

Ülkeyi yönetme sunucuları yüklediniz. O günden bugüne yola çıkarırken ne dedik. Eğitim, sağlık, adalet, emniyet, ulaşım, tarım, diplomasi, dış politika ve bütün unsurları beraberinde Türkiye’yi ayağa kaldıracağız dedik. Böyle çıktık mı bu yola. Eğitimde önemli bilgiler attık. Yılbaşında devreye giren 2023 bütçesi dahil harcamalarımıza kadar hazırladığımız tüm bütçelerde en büyük pay eğitime ayırdık. Bunun arkasında durduk. Bu yılki eğitim bütçemiz 651 milyar liraya ulaştı. Derslik sayımızı 343 binden 612 bine çıkardık. Bugüne kadar 750 bin yeni öğretmen ataması yaptık. 60 yıldır getirilen öğretmenlik mesleği kanununu hayata geçirerek öğretmenlerimize ilave mali, ekonomik haklar tanıdık. Derslik ve öğretmen dizilerindeki dizi sınıfının mevcutlarına müsbet yansıdı.

‘3,5 MİLYAR ADET ÜCRETSİZ DERS KİTABI DAĞITTIK’
Öğretmen başına düşen öğrenci öğrenimi OECD ortalamasını yakaladık. İlk orta öğretim öğrencilerine dağıtım 3,5 milyar adet ücretsiz ders kitabı dağıttık. Bizim jenerasyon kırtasiyeci dükkanlarına gider 10 gün bekleme kitabını almaya çalıştı. Okullar açılırken kitap masasının üstünde. Bu sene bir şey daha yaptık. Yardımcı ders kitaplarını da vermeye başladık. İnsanımızın hafızasında derin yaralar açan 8 yıllık eğitim yerine 4+4+4 olmak üzere zorunlu eğitim 12 tane çıkardık.

Hazır mıyız? Sandıkları patlatıyor mu? El ele omuza omuza sandıklara yürümeleri. Ben size geleceğiz, siz de bize inanıyorsanız Allah’ın izniyle bu işi başarırız. Geçen hafta Muğla’dayım, yarın Bursa’dayım. Bursa’da binlerle buluşacağız. Bursa’dan sinyalimizi kısaltmak. İstanbul’daki milletvekili sayılarının kahir ekseriyetini almamız gerekiyor. Esenyurt’u yansıtmamız gereken ona göre. Geçen seçimlerde bir yanlış oldu bir daha içmek lazım.

‘MESLEK LİSELERİNDE 3 MİLYAR LİRALIK ÜRETİMİ HEDEFLİYORUZ’
28 Şubatçı zihniyet tarafından amaçlanan biçimde atıl bırakılan meslek eğitim kurumlarını ihya ettik. Bu okulları tekrar cazibe merkezi haline getirdik. Meslek liselerimiz 2022 yılında 2 milyar liralık üretime ulaştı. Bunun 100 milyon lirasını götüren 200 milyon lirasını öğretmene katkı olarak ödedik. Meslek liselerinde 3 milyar liralık üretim hedefliyoruz. Yeni bir yaklaşımla köy okullarını hizmete sunduk. 2023’te 10 hanenin içinde bulunan tüm köylerin okullarını hizmete açmayı planlıyoruz. 2022 senesinde 6000’in üzerinde anaokulunu eğitim öğretime dahil ettik.

İnşallah 6 Şubat’tan önce okul eğitiminde yer alan yavrularımıza yemek desteğinde bulunacağız. Küresel ekonomik kriz dönemlerinde ailelerin omuzlarından bir yük daha almış oluyorsunuz. Özetin açıklaması diyeceğimiz bu yatırımlarımızla sadece çalıştırmanın asırlık eksiklerini gidermekle kalmadık, Türkiye’yi büyük şahlanışın eşiğine getirdik. Türkiye Yüzyılı’dır. 85 milyonun tamamın ortak davasıdır. Kızılelmadır, ülküdür, ideallidir. Türkiye Yüzyılı’nı milletimizin asrı yapmaya hazır mıyız? Türkiye Yüzyılı’nı yükselteceğiz. 2023 çok büyük önem taşıyor. 85 milyon olarak hep birlikte bu imtihanımızı akıyla vermemiz gerekiyor.

‘FRANSA, İNGİLTERE VE ALMANYA’DA MİLLET AÇ’
Siyasetçi ve medyasıyla yabancıların yakından takip ettiği The Economist bizle ilgili bir şeyler konuşuluyor. Türkiye’nin kaderini The Economist mi belirleyecek, milletim belirleyecek. George kim, Helga kim. Kendi ülkelerinin kaderini belirleyemiyor, millet sokağını aç açık. Fransa, İngiltere, Almanya öyle. Ama Türkiye böyle. 2023’te hata yapma lüksümüz yok. Kavga ve kriz iklimine sürüklenmeye izin veremeyiz. Meydanı milletimizin gurur kaynağı olan savunma sanayi, göreve geldiğimizde yüzde 20 yer almalıydı, şimdi yüzde 80. Bu sonunda oldu, yatarak olmadı.

‘MİÇOTAKİS ŞUNU İYİ BİL…’
Şimdi dünyanın bilgisayar yerlerine İHA’larımız SİHA’larımız, Akıncılarımız gidiyor. Daha neler neler gidecek. Artık bir güçlü Türkiye var. Yunanistan şöyle demiş böyle demiş. Tayfun diye füze Türkiye üretti. Bu Atina’yı vurursa ne olacak. Bizim öyle bir derdimiz yok siz akıllı olun. Adaları silahlandırırsanız eli koluna bağlı mı duracağız. Miçotakis şunu iyi bil, bir yanlış yapmaya kalkarsan çılgın Türkler yürür bunu bilesin. Akıllı uslu durursan senle işi yok. Nice ihanete rağmen sabrederek, azimle bugünlere getirdiğimiz stratejik projelerimizi, eserlerimizi 3-5 muhterisin anahtarına teslim edemeyiz. Küresel ölçekte kartların yeniden karıldığı dönemde uygulamanın Türkiye Yüzyılı’yla projemizi sunacağız.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK