Dava açtı, bozuk alkometreden kaptırdığı ehliyeti ile taksi ücretine karşılık 4 bin...

Dava açtı, bozuk alkometreden kaptırdığı ehliyeti ile taksi ücretine karşılık 4 bin TL tazminat kazandı

6 views
0
PAYLAŞ

Adana’da üniversite öğrencisi içki içmediği halde bozuk alkolmetre nedeniyle 1.53 promil evden çıkmaca ehliyetine el konuldu. Sağlık raporunda 0.02 promil alkolik çıkan üniversite öğrenicisi mahkemeye yoluyla ehliyetini geri aldı, ehliyetsiz kalma taksi kullandığı için kullandığı 4 bin TL’lik manevi tazminat davasını kazandı.

Olay, 2022 yılının Temmuz ayında Çukurova ilçesine bağlı Süleyman Demirel Bulvarı’nda trafik denetimde meydana geldi. Üniversite öğrenimi MY, denetime alınarak durduruldu. Alkolmetreyi üfleyen MY 1.53 promil çıktı. Bunun üzerine polis ekipleri tarafından polise götürülen MY, alkol almadığını bildirerek kan testine gittiğini söyledi. Bunun üzerine MY sağlık raporuna ve kan testi almaya götürüldü. Kan testinin sonucu MY, 0.02 promil alkollü çıktı. Ancak polisler cezayı iptal etmeyerek ehliyete el koydu. MY bunun üzerine avukatı Turan Yumşak üzerinden konuyu yargıya taşıdı.

“Ehliyetini geri aldı, ehliyetsiz kaldığı süre boyunca taksiye çıkışından para cezası da aldı”

Ehliyeti almak için Adana 1’inci Sulh Ceza Hakimliğine başvurduklarını söyleyen Avukat Turan Yumşak, ”Mahkemeye başvurduktan sonra ehliyeti geri aldı. Ardından polisler ve emniyet müdürlüğü hakkında manevi tazminat davası açtık. Müvekkilimiz 39 güne kadar ehliyetsiz kaldı. Bu süreçte taksi kullandı. 4 bin liralık bir tazminata hükmedildi” diye konuştu.

Müvekkilinin cezasının harcandığı dönemde alkolmetrelerin hatalı olduğunu ve çok yüksek promillerde alkol bulduklarını tespit ettiklerinde de ifade eden avukat Yumşak, ”Bununla ilgili arka planda gelen şikayetlerde bunu bize gösterdi. Bunu da emniyet mensuplarına ilettik. Emanetin alınmasında alkolmetreler yerine sağlık kuruluş raporları daha çok işe yaracağı ve sağlıklı emanetlerin emniyet varlıklarına ilettik” kullanımı kullanılmıştır.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK