Denizden çıkan atıklar şaşırttı

Denizden çıkan atıklar şaşırttı

4 views
0
PAYLAŞ

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından, 5-11 Haziran Çevre Haftası görsel ‘Deniz Yüzeyi ve Deniz Dibi Temizleme’ performansı gerçekleşti. Denizde bulunan lastik, çanak anten, alışveriş sepeti gibi birbirinden farklı atıklar görenleri şaşırttı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 5-11 Haziran Çevre Haftası onların çevresinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı öncülüğünde, deniz kirliliğini yüzey ve denizin korunmasına dikkat çekmek adına Mersin Marina’da, ‘Deniz Yüzeyi ve Deniz Dibi Temizleme’ performansını gerçekleştirdi. Etkinlik, Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Afet Arama ve Kurtarma Şube Müdürlüğü’ne bağlı Su altı ve Su üstü Arama Kurtarma Amirliği Ekipleri, Sahil Güvenlik, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Deniz Polisi, Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Mersin Sup’ un işbirliği ile düzenlendi. Etkinlikte, denizde toplananların seçtikleri çanak anten, ayaklı ısıtıcı, alışveriş sepetleri, araba muhafazaları, balıkçı ağları ve birçok plastik madde, görenlerde oluşan oluşumlar. Denizden ayrılanlara dikkat çekmek ve kullanılanlarda çevre bilincini artırmak adına denizden uzaklaştırılan atıklar, gün boyu sergilenecek.

“Gelecek nesillere güzel bir dünya hedefindeyiz”

Çevre Haftası gruplarını ilk gün Temiz Akdeniz Projesi çevrelerinde lansmanını, ikinci gün de kazanmakla birlikte planlamak için Mezitli Belediyesi’yle ortak bir yürüyüş tarzında görev yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Özdemir, “Bugün de Deniz Polisi, İtfaiye Dairesi Başkanlığımızın dalgıç ekipler, Sahil Güvenlik ekipleri ve Çevre İl Müdürlüğü ile birlikte ortak bir akıl yürütme için operasyon gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi olarak maksatlarının daha temiz bir çevre, daha temiz bir deniz ve daha temiz bir hava olduğunu vurgulayan Özdemir, “Başkanımız çevre özelliklerine çok duyarlı. Büyükşehir olarak bu konuda önemli projeler üretiyoruz. Atık değerlendirmesinden denizlerin temiz tutulmasına ve deniz denetimlerine kadar çok ciddi uygulamalarımız var. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımız hep yanımızda.Denizler konusunda Çevre, Şehircilik ve İklim değişiklikleri Bakanlığı’nın bizde bize yetkiye dayalı, Liman ve çevresinde dar bir alan da olsa ciddi denetimlerimiz ve uygulamalarımız mevcut. Gelecek nesillere de güzel bir dünya umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Yüzlerce değişik madde, tonlarca atık çıkartıyoruz”

Büyükşehir Belediyesi olarak mülküda harcamak adına faaliyetler serisinden kalanlar Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bülent Halisdemir, denizden her yıl tonlarca atık çıkardıklarını kullanma, “İnsanlar denizlerimizi maalesef hor kullanıyor. için bir etkinlik planladık.

“Çöp kapı sistemleri görüşme”

Drone kullanarak denizleri daha çok korumayı hedeflediklerini ve deniz kazancını genişlettiklerini söyleyen Halisdemir, planladıkları çalışmaları anlatarak, “Denizde çöp kapar sistemleri gürültü. denizinizi korumak için erişilebilir gelen her şeyi ziyaret” ifadesi kullanıldı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK