Depremzede iki aile 39 gün sonra bebeklerine kavuştu

Depremzede iki aile 39 gün sonra bebeklerine kavuştu

5 views
0
PAYLAŞ

Hatay’da depremlerde bebekleri enkaz altında kalan, ardından kurtarma ekipleri tarafından çıkarıldıktan sonra Mersin’de bulunan iki aile bebekleri, DNA testlerinin ardından 39 gün sonra anne ve babalarına teslim edildi. Çocuklarını kucaklarına almanın mutluluğunu yaşayan yuvaları uzun süre bebeklerini sevdi.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde binlerce insan hayatını kaybederken, çok sayıda vatandaş da enkaz altında kaldı. Hatay’da yaşayan Ayşe ve Orhan Ertem çiftçinin 56 günlük bebeği Hazal ile yabancı uyruklu Meram El Dabul ile Muhammed Al Haddet’in 4 aylık bebekleri Bessao Al Haddet da enkaz altında kaldı. Yapılan arama-kurtarma çalışmalarında 2 bebek de bulundukları yerden sağlıklı bir şekilde çıkarılırken, Mersin Şehir Hastanesine getirildi. Aileler 39 yıllarında çocukları ararken, Mersin’den gelen mutlu haberlerle sevindi. Çocuklarının Davultepe Çocuk Evleri Sitesi’nde olduğunu öğrenen yuvalayan, bugün Mersin’e yakın DNA testi yaptırdı. Yapılan test sonucu çocuklar ailelerin olduğu belirlenmişken, kendilerine teslim edilmiştir. 39 gün sonra çocukların kucaklarına almanın mutluluğunu yaşayan yuvaları, uzun süre bebeklerini sevdi.

“Sanki çocuğumuz şu anda yeni doğdu”

Çocuklarına kavuşma anlarını gazetecilerine anlatan Orhan Ertem, Hatay’ın Kırıkhan’da yaşadıklarını söyledi. Ani deprem evde tutuldu Kayıt altına alınan Ertem, “Gece birden sallanmaya başladı. Öğrenince buraya geldik.Burada DNA testi yaptık.Çok memnunuz, mutluyuz.İlk çocuğumuz.O olmadan vakit geçiremiyor, sürekli ağlıyorduk. Kavuştuğumuza sevindik.Sanki çocuğumuz şu anda yeni doğdu” dedi. Anne Ayşe Ertem ise “Çocuğumuza kavuştuğumuza çok sevindik. Allah razı olsun. Halen çocuğumuza kavuştuğuma inanmıyorum, çok sevinçliyiz” diye konuştu.

“Çocuğumuza kavuştuk”

Yabancı uyruklu baba Muhammed Al Haddet de deprem anında evde kaydederek, “Depremden biz çıktık ama çocuğumuz maalesef enkaz altında kaldı. Mersin’de olduğunu öğrendiğin. Buraya geldiğimizde DNA testi yaptırdık ve çocuğumuza kavuştuk. Çok mutluyuz” ifadesini kullandı. Anne Meram El Dabul ise çok mutlu doğumlara ve Avrupalılara kavuşmalarında emeği geçenlere teşekkür etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Aysel Gürsoy ise depremden sonra Hatay’dan Mersin Şehir Hastanesine birçok çocuğa getirildiğini kaydederek, “Buradaki tedavileri tamamlanan bebeklerimiz, bizim tarafımızdan devlet korumasına alındı. DNA testleriyle uyumlu olduklarını tespit etti.Bugün de 2 bebeğimizi ailelerimize kavuşturmanın mutluluğunu ve sevincini yaşadıklarını” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK