Diz kireçlenmesi için kök hücre tedavisi

Diz kireçlenmesi için kök hücre tedavisi

6 views
0
PAYLAŞ

Ali Öztürk diz kireçlenmesinde ameliyatsız yönlendirme denenmesine rağmen sonuç alınamayan bazı kişilerin kök hücre tedavisinin gelebildiğini söyledi.

Dr. Öztürk’ün yaptığı, kireçlenme üzerindekilerin, en sık kullanılan eklentiler olan diz, bilek ve parmak kısımlarında daha çok görülmekle birlikte esasen sonunda parçalarda bulunan her noktada meydana gelebildiğini ifade etti. Öztürk bu duruma, fazla kilo, bölgeleri bölgesini izlerler, kastaki zayıflıklar veya romatizmal çevreler gibi pek çok farklı etken yol açtığını belirterek, “Eklemlerde bulunan kıkırdakların yayılmasından dolayı oluşan kireçlenme en yaygın görülen dizi nedenlerinden biri olarak koruyucu olarak ortaya çıkıyor. Bu tür yakınmaları olan ve ameliyatsız yöntemlerden denenmesine rağmen sonuç alınamamış bazı hasta grupları için kök hücre tedavisinin gelebiliyor” dedi.

Harekete duyarlı yol açabiliyor

Kıkırdağın, normal bağlantılardaki kemiklerin yüzeylerini örten ve kullanılan sert, kauçuk benzeri kaygan yapısında bir doku olduğunu ifade eden Dr. İleri vakalarda bu duruma gelmesiki kıkırdakların ilerlemesi sonucu kemiklerin birbirine geçmesini kimi zaman ağrıdan öteye hareket etmesini bile neden olabilir” diye konuştu.

İyileşmeyi hızlandırıyor

Kök hücrelerin insan yapısının temel yapı yapısının olduğu ve çevresindeki dokuları tamir etme, yeniden inşa etme ve gençleştirme yeteneklerine sahip olduğunu anlatan Dr. özel eve dönüşerek tamamlamayı kolaylaştırlar” dedi.

Hasarlı dokuları onarıyor

Kök hücre tedavisindeki amacın kıkırdak oluşturmak için alınan kişinin kendi kök hücrelerini eklerin içine geri göndermek olduğunu söyleyen Dr. Öztürk, şöyle devam etti:

“Kök kurumunun sevgili dokularına emanetler kıkırdak oluşturma yeteneğine sahip. Ayrıca bölgedeki kireçlenme cerrahisi ve şişlik yoluna yardımcı olanlar iyileştirici, doğal bir koruyucu etki de gösterirler. Diz eklerinin kök hücre tedavisinde genellikle tedavi gören muhafazalara alınan kendi yetişkin yağ yükü türevi kök hücrelere verilir. Diğer kök hücre kaynakları ise kemik iliği ve insan gövdesinde bulunan kan oluyor. Uygulama sırasında kök hücrelerin onarım gereksinimi doğrudan alana (eklem içine veya ilgili bölgeye) götürülüyor. Kireçlenme, menüsküs yırtığı ve bağ rahatsızlıkları bu şekilde tedavi ediliyor.”

Hasta aynı gün taburcu oluyor

Kök hücre tedavisinin ameliyathane şartlarında ve steril koşulların altında yapılması gerektiğini anlatan Dr. Dr. Öztürk, haftada bir ağrı hissetmeyeceğini ve aynı gün hastaneden taburcu edilebileceğini belirtiyor.

Sonuçlar için beklemek gerekiyor

Her durum ve hasta özelliğinden, hangi sonuçların elde edeceğine ya da ne kadar hızlı gözlemleneceğine dair bir garanti verilemeyeceğini vurgulayan Dr. Öztürk, “Hasta geri bildirimlerine göre genellikle 1 ila 3 ay içinde alınır sonuç. Ancak sonuçlarını incelemek bazen 6 ila 9 ay kadar da gidiyor” dedi.

Bilinen risk bulunmuyor

Dr. Öztürk, kök hücre tedavisinin yaşadığı yan etkilerin hafif şişmesi, hafif ateş, işlem yerindeki gerilimler, baş ağrısı veya mide kanaması şeklinde olduğunu ifade ederek bu yan etkilerin de genellikle 24 yükleme fazla sürmediğini ifade etti. Öztürk ayrıca, uzun vadeli olumsuz yan etkilerin veya başka risklerin uzmanları tarafından raporlanmadığını de sözlerine ekledi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK