Doç. Dr. Haksöyler: “Ülkemiz için en büyük sorunlardan biri tütüne bağlı kanserlerdir”

Doç. Dr. Haksöyler: “Ülkemiz için en büyük sorunlardan biri tütüne bağlı kanserlerdir”

6 views
0
PAYLAŞ

Veysel Haksöyler, “Ülkemiz için en büyük sorunlardan biri tütüne bağlı kanserlerdir. Ancak sigara alışkanlığının önüne geçilerek bu kanserlerin önemli bir boyuta ulaşması mümkün olabilir” dedi.

Türkiye’de her yıl yeni kanser tedavisi alan kişinin yaklaşık 160 bin olduğunu söyleyen Medline Adana Hastanesi İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Veysel Haksöyler, ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’ nedeniyle açıklamasında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün kanser vakalarındaki yükselişin üç temel örneğini yaşlı nüfustaki örnek, korona kullanımı ve obezite görülme şeklindekin biçimlerini açıkladığına dikkat çeken Doç.Dr. Haksöyler, “Kanser görülme oranı, dünya ortalaması her yıl yüzde 1-2 artıyor. Bu hastalıkta erkekler daha fazla riskli kesim oluşturuyor. Zira dünya çapındaki erkeklerde kansere sahip kadınlar oranlarda yüzde 25 daha fazla rastlanıyor. Ancak kanser, bugün önlenebilir bir hastalık geçmiş durumda. Bunun nedeni ise tüm dünyada gereksinmelerine göre erken kullanımına yönelik yapılan yoğun çalıştırmadır. Tütün, emzirme ve beslenme gibi faktörler üzerinde koruyucu önlemleri alınmasının yanı sıra, meme, rahim ağzı ve çıkış kanserlerinde toplumların genelinde yaygın tarama programlarının içerdiği ile kanser görülme ağırlığı azaltılabilir” diye konuştu.

Yeni tedaviler yüz güldürüyor

Kanser hastalığını taşıyan ancak normal organlarda bulunmayan özellikleri, performansı yüksek, yan etkisi az, bu nedenle de hasta açısından daha konforlu olan kilo tedavilerinin günümüzde kanser tedavisindeki en önemli gelişmeler olduğunu ifade eden Doç. Haksöyler, “Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte tümör tümör yapısı artık daha iyi anlaşılmış durumda. Son zamanlarda kanser tedavisinde klasik tedaviye yardımcı veya alternatif olarak akılcı (hedefe yönelik) ilaçlar ve immünoterapi daha fazla yer almaya başladı. Bu yeni hedef kanserli hastaların tedavisindeki başarının artmasını sağlayan” şeklinde konuştu.

Ortalama yaşam süresi uzuyor

Pek çok bilim dalının bir araya gelme üzerinde çalıştığı kanser tedavisinde elde ettikleri şampiyonların en önemli adımlarından birini oluşturduklarını söyleyen Haksöyler, “Bu alanda yaşanan gelişmeler de büyüme yaşam süresi üzerinde önemli rol oynuyor. Bugün birçok kanser türünde yaşanan heyecan verici gelişmeler sayesinde, yaşam sürelerinde ilişki yaşamalar yaşanıyor. Hasta odaklı tedavi merkezi yakın bir kronik bir hastalık haline getirmek amaçlanıyor” kullanımını kullandı.

Sigara kullanım suçunu tetikliyor

Ülke çapında her yıl yeni teşhis edilen yaklaşık 160 bin kanser vakasının neredeyse 100 bininin doğrudan sigara kullanımı ile tüketimine dikkat çeken Haksöyler, “Diğer ülkeler ile karşılaştırdıklarında öğrettikleri için en büyük sorunlardan biri tütüne bağlı kanserlerdir. Türkiye’de, erkeklerde tütüne bağlı görülen kanserlerde özellikle akciğer ve çamaşırhane yükü oldukça yüksek. Ancak sigara alışkanlığının önüne geçilerek bu kanserlerin önemli bir boyuta ulaşması mümkün olabilir” diyerek elden çıkarmayı başardı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK