Doç. Dr. Kalafat’tan Düzce için ‘daha büyük deprem’ uyarısı geldi

Doç. Dr. Kalafat’tan Düzce için ‘daha büyük deprem’ uyarısı geldi

16 views
0
PAYLAŞ

Düzce’de yaşanan depremin ardından gelen artçı geçmişlerin azalarak devam süresinin sonunda bunun olumlu bir durum olduğunu vurgulayan Doç. Doğan Kalafat, “8 kilometrelik uzunluğundaki bu fay parçası ana depremde kırılmıştır. Enerjisi boşalmıştır. Bunun dışında orada daha büyük bir deprem olasılığı riskli çok yetersiz” dedi.

Düzce’de bugün (23 Kasım 2022 Çarşamba günü) saat 04.08’de 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez büyümesi Gölyaka ilçesi olan depremde panik nedeniyle 68 kişi yaralandı. Tekirdağ’dan Ankara’ya kadar pek çok ilde tıslanan geçmişin ardından bölgedeki artçı göçmenler da yaşandı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem ve Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Doç. Doğan Kalafat, Düzce depremini değerlendirdi.

“BÜYÜK DEPREM RİSKİ ARTIK DÜŞÜK”
Doç. Dr. Doğan Kalafat’ın açıklamaları şöyle:

Orta şiddette yaşanan bir deprem oldu. Depremin büyüklüğünü 6 olarak hediye ettik. Depremin kaynağı Sarıdere Köyü’ne çok yakın.

Bu bölgedeki bölgelerde Kuzey Anadolu Fayı’nın ana segmentleri kuzeyde ama güneyde de bu depremin bulunduğu yerde tahliye kırıklar tabir ettiğimiz zon içinde kalan küçük parçalar var. Bunlar aktif değil. Bu deprem o bölgede olan doğu-batı doğrultusundaki kırılma çalışmasının sonucu gerçekleşti.

Ana şok 6 boyutundadır. Ana şok sonrasındaki süreç bizim için olumludur. Artçılar gayet güzel devam ediyor. Artçıların zaman içinde hem büyüklükleri hem de sıkılıkları azalarak devam edecek.

8 kilometrelik uzunluğundaki bu fay parçası ana depremde kırılmıştır. Enerjisi boşalmıştır. Bunun dışında orada daha büyük bir deprem olasılığı riski çok yetersiz.

“DEPREM BİLİNCİNE HÂLÂ SAHİP DEĞİLİZ”
Bugün 40’a yakın artçı aldık. Takip ediyoruz. Dolayısıyla en yakın yerleşim yeri olan Sarıdere Köyü olduğu için muhtemelen eğer kerpiç evler varsa bunlarda hasar olabilir.

Onun dışında normal olarak depreme dayanıklı aşınmada hasar beklenmemesi lazım. Vatandaşlarımızın artçıları panik yapmadan sakin bir şekilde karşılamaları gerekir.

Benim de edindiğim bilgilerde özellikle vatandaşlarımızın panik yaptıklarından dolayı yaralanmalar var. Halen deprem bilinci maalesef tam manasıyla oluşturulamadı. Dolayısıyla vatandaşlarımız deprem anı ve sonrasında panik halinde oluyor.

“DÜZCE’DE YAŞANAN DEPREM, İSTANBUL’U ETKİLEMEZ”
İstanbul depremini takip ediyoruz. Bildiğiniz gibi Marmara’da iki sismik boşluk var. Sismik sakinlerinin hangisinin kırılacağına daha fazla bilgi verilecek ama Marmara Bölgesi’ndeki 7 il ve ilçelerin tamamı bu depremlerden etkilenecek.

Marmara Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlarımızın deprem bilincinin yüksek bir topluma gelebilmesi gerekiyor. Düzce’de yaşanan deprem İstanbul’u etkilemez.

Bu deprem Kuzey Anadolu Fayı’nın ana parçası üzerinde olan bir deprem değil. İstanbul için beklememiz Kuzey Anadolu Fayı’nın ana parçalarında olması.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK