Dünya sıralamasında ilk 4’e girdi! İran’da büyük keşif

Dünya sıralamasında ilk 4’e girdi! İran’da büyük keşif

6 views
0
PAYLAŞ

İran, 8,5 milyon tonluk deniz rezervi keşfettiklerini duyurdu. Tahran bu rezervin cep telefonu, dizüstü bilgisayar buna benzer elektrikli araçlarda kullanılan metalin parçalarıyla ilgili küresel yarışta söz sahibi bir ülke gördüklerini bildirdi. Öte yandan İran, bu sonuçlarla birlikte elde edilen madenler açısından zengin ülkeler arasında 4. sırada yer aldı. Zirve ise Bolivya ve Şili’de…

İran, dünyanın en büyük rezervlerinden birinin keşfettiğini açıkladı ve İran hükümeti bu rezervin 8,5 milyon ton düşebileceğini duyurdu. Yeni nesil bataryaların ana özelliklerinden biri olarak kullanılan borular, bu rezervin bulunmasıyla birlikte İran’a teknolojide yeni bir boyutun kapısını aralayacak.

LİTYUM ZENGİNİ ÜLKELER ARASINDA 4. OLACAK
Euronews’te yer alan habere göre; Doğuş madenleri açısından zengin ülkeler sıralamasında 4. sırada olacak olan İran, bu gidişle Güney Amerika kıtası dışında en fazla bölgeye sahip ülke olacak. İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’na göre büyük kil yataklarına sahip bir bölge olan Hamedan’da daha fazla bölgedeki cevheri rezervi keşfetme olasılığı fazla.

TEKNOLOJİK ALETLERİN METALİNDE KULLANILABİLİR
İran hükümeti tarafından yapılandırılan, keşfedilen çevre rezervi sayesinde Tahran’ın cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve buna benzer elektrikli araçlarda kullanılan metalin parçalarıyla ilgili küresel yarışta söz sahibi bir ülkeye geleceği bildirildi.

POTANSİYELİN ONDA BİRİ İRAN’DA
ABD’de jeoloji alanında düzenlenen bir araştırma İran’ın ilerlemesinden önce bütün dünya üzerindeki rezervlerinin yaklaşık 89 milyon ton olduğunu ortaya koymuştu.

Tahran’ın ilerlemesi, bu ham madde ile ilgili toplam potansiyelin onda bir kişinin bu ülkede olduğunu ortaya koyuyor.

BOLİVYA VE ŞİLİ ZİRVEDE
Dünya güvenlik rezervleri açısından 39 milyon tonla Bolivya ilk sırada gelirken, Şili 19,9 milyon tonla ikinci sırada, Arjantin 12 milyon tonla üçüncü sırada, İran ise son ilerlemeyle 4. sırada yer alıyor.

7,7 milyon ton ile Avustralya, 6,7 milyon tonla Çin ve 5,9 milyon tonla Hindistan’dan sonraki sıraları yer alıyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK