Dünyada petrol fiyatları yükselişe geçti!

Dünyada petrol fiyatları yükselişe geçti!

10 views
0
PAYLAŞ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, ABD’nin Rusya’dan petrol ithalatını yasakladığını duyurmasıyla birlikte dünya pazarlarına çevrildi. Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 132 kadar uzatıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 6 Mart’ta, ABD ve Rusya’dan petrol ithalatını yasaklamayı değerlendirmediğini söylemesinin petrol fiyatlarının yüksek yükselişini değerlendirdiğini söyledi. Blinken’in bu açıklamalarının fiyatının fiyatının 14 zirvesine ulaşmış, brent petrolünün fiyatına 7 Mart’ta varil başına 139′ petrol ulaşmıştı.

Rusya Başbakan yardımcısı Aleksander Novak da, ABD ve AB’nin Rus petrolünün ithalatının yasaklanmasının seçiminin arından petrolün varil fiyatının 300 doların üzerine çıkabileceğini söylemişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, dünkü basın toplantısında, Vaşington yönetimi Rus petrolünü yasaklayıp yasaklamama konusunda herhangi bir karara varmadığını söylemişti.

ABD, Rusya’ya ambargo halinde, Suudi Arabistan, Venezüela ve İran’ın büyük petrol ihracatçısı ülkeleri ile ilişki kurmak istiyor.

BENZİN VE MOTORİN ZAM GELMİŞTİ

Enerji Petrol Gaz İmal İstasyonları İşvereni (İşveren Sendikası) fiyatına 1 lira için gecen geçerli, fiyatına 1 lira 7 kuruş motorinin litre fiyatına ise 1 lira 59 kuruş zam açıklanmıştı.

EPGİS zamları “Bu kadar kısalığından böyle bir bundan daha önce görülmedi” sözleri ile duyurmuştu. EPGİS, 1-8 Mart ilişkileri akaryakıt zamlarına “1-8 Mart fiyatlarında baza Genova/Lavera’; Motorin +98 USD/TON, benzin3 +256 USD/TON’dan oluşan” dağıtımında yapılmıştır.

Yapılan zamlarla, Ankara’da ortalama 19,37 liradan satılan benzinin fiyatı 20,44 lira olacak. Benzin litresi İstanbul’da 19,28 liradan 20,35 liraya, İzmir’de 19,39 liradan 20,46 liraya çıkacak.

Ayrıca, Ankara’da ortalama 21,31 liradan satılan motorun litre fiyatı 22,90 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul’da 21,23 liradan 22,82 liraya, İzmir’de 21,31 liradan 22,90 liraya çıkacak.

Piyasalarda motorin talebinin yüksek olması ve en fazla küresel rafinerilerin Rusya’da söz konusu ürüne benzinden daha fazla zam yapılıyor.

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin uygulanmakta olduğu Akdeniz ülkelerinin piyasadaki tesislerinin standartlarında hedefleniyor.

Bu indirimde satışa sunulabilecek ürünler, rekabet ve indirimli otomobillere ve kentlere göre küçük gösterilebiliyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK