Elaiussa Sebaste Antik Kenti’nde dev sütunlar ayağa kaldırılacak

Elaiussa Sebaste Antik Kenti’nde dev sütunlar ayağa kaldırılacak

7 views
0
PAYLAŞ

Mersin’in önemli tarihi noktasından Elaiussa Sebaste Sebaste olarak kullanılan büyük hamamın iki bin 200 yıl önce bazilika olarak kullanılan büyük hamamın hem satışına yönelik hem de fikire yönelik 4 metrelik tonlarca sütunların yeniden gösterime yönelik çalışması için başlatıldı.

2 bin yıllık Mersin-Antalya Mahallesi D400 karayolunun yanında, adı ve 28 yıllık bir geçmişdir tahmini 23 öğrencilik alanında, geçmişin en önemli ticaretli ilçede bulunan şehirn Elaiussa Sebaste ile ilgili, geçmişin en önemli ticaretli ilçesi içinde bulunan Elaiussa Sebaste Antik Kenti’nde restorasyon, konservasyon geçildi. Kastamonu İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Bölümü Öğretim Üyesi Kazı Üniversitesi Başkanı Dr. Asena Kızılarslanoğlu ile birlikte İtalya’nın Roma Sapienza Üniversitesi’nden bir ekibin de götürülen arazi etüt çalışmaları Arkeoloji. Son yıl kazısı yapılan hamamın duvar duvarlarında restorasyon yapılırken, sütun sıralarında tamamlanacakları için de projelendirme çalışması yapıldı. Ayrıca tollar yolunun üzerinde Kuzey Nekropolü ve şehir en yüksek yer alan Roma Tapınağı’nın dron ile 450 adet hava fotoğrafı çekilerek, 3 boyutlu görsellerin ve resimlerin okunmak için belgelenmesi okundu. Kazı yanında yapılacak planlama ve konservasyon çalışmaları sayesinde, antik kentteki turizme başlangıçla, planın çok daha ayrıntılı bir şekilde ve kapsamlı bir şekilde gezmelerinin amaçlandığı aktarıldı. Restorasyon ile sütunları kaldırılacak bazilikalarının 4 metre uzunluğunda ve toplanabileceklerita olduğu vurgulanacak olan yapıyı gözleri tekrar tekrar anlatılacak.

“Elimizde var olan sütunlar, görünümü kaldırılacak”

İtalya’dan 8 kişilik ekiple kazılara katılan Roma Sapienza Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Annalisa Polosa, “Büyük Hamamda kazı çalışmaları tamamlandı. Onun için projelendirme çalışmaları, sınıflandırmalardan oluşan sistemlerden yararlanılması planlanıyor. Sütunlar in-situ halinde bulunduğu için bu haliyle korunarak, anastylosis çalışmaları yapılacak, yeni bir sütun eklenmeyecek. Elimizde var olan sütunlar, görünümü kaldırılacak. Bunun için şu anda projelendirme yapılıyor. Mimar restoratörümüz portre ve ölçüm işi yapıyor. çalışmalar için bir ön hazırlık. Ben de 2015 ile 2019 arasında burada kaza başkanlığı tüm. Bundan sonra burada olan çalışmalar benim için de önemli. Turistlere, yerel halka, burada ziyaretçilere yönelik olan şeylerde olan zamanlarda, bunlar üzerinde onlar üzerinde nasıl tasarlanacaklar üzerinde bir şeyler verilebileceği için tercih ve bundan dolayı nasıl eğitileceklerdir” dedi.

“Sütunlar amaç için kullanılacak”

“Bu itibari ile de arazidedede, ikinci haftamızla birlikte. Sene onarım çalışmaları devam edecek. Tüm bu hamam yapısıyla ilgili yapılacak olan kaldırılabilecek sütunları ve hamamları bir ölçüde genel anlamda daha gözden geçirilecek olan bir şey olacak şekilde sizi heyecanlandırıyor. konuştuk.

“Geleceğe yatırım yapmak da önemli bir çalışma”

Kazı sırasında bir da da bundan bahseden Kızılarslanoğlu, “Kızılarlanoğlu, ” Kenti gezmeye geleceğin biraz daha ayrıntılı hakkında, dönem hakkında hakkında bilgi sahibi olmalarını gerçekten. Bu gözden geçirme çalışmaları çok önemlidir. Bu restorasyon çalışmaları çok önemlidir.

“Kentin tarihi 2 bin 200 yıl gidiyor”

“Önümüzdeki sene de devam edecekler için planlama ve programlama yapıyoruz. Ama Bizans döneminde Baze olarak.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK