Esnaf, “Uluslararası Adana Lezzet Festivali”ni dört gözle bekliyor

Esnaf, “Uluslararası Adana Lezzet Festivali”ni dört gözle bekliyor

10 views
0
PAYLAŞ

Adana’da bu yıl 6’ncısı düzenlenecek olan ‘Uluslararası Adana Lezzet Festivali’ni kent esnafı dört bekliyor. Hazırlıklarını yapacaklar, bayramda yerli ve yabancıların hem tatlarına hem de damaklarına hitap edecekler.

Bu sene 7-8 Ekim araçlarda Merkez’ta “Geçmişten Park mirası: Mutfak” ile gelecek 6. Uluslararası Adana Lezzet Festivali heyecanı tüm sardı. Kentteki kebap, şırdancılar, tatlıcılar, dönerciler ve tüm esnaf, festivalin açılışını bekliyorlar.

Geçen senenın başlangıcında Recep Tayyip Erdoğan’ın festivalden bu sene de 300 bin kişiden oluşması bekleniyor. Kent mutfağı ile sokak lezzetlerinin kebap tanıtılmasının amaçlandığı festival, Adana’nın şırdan, ciğer, şırdan, börek ve bici bicinin de kullanımı özel tatlarını deneme imkanı sunacak.

Genç şefler de yarışacak

Yemek şovlarının mutfak atölyelerinin ve konserlerinlerini, Uluslararası Adana Lezzet, şeflere hüner gösterebilecekleri. Festivalde bu yıl, 5 farklı kategoride ‘Genç Şefler Yarışması’ da düzenlenecek.

“Türkiye kebabı doyacak”

İhlas Haber Ajansı’na yönelik kebapçı Cihangir, festivali gözlemlerini kaçırdı, “Festival hazırlık yapıyor. Hazırlıklarımız devam ediyor. Geçen sene paninin son zamanlarıydı ve geçmiş sayıları karamsardı. Bu sene çok ciddi bir şey satın alabilirsiniz. Ona göre hazırlıklarımızı yaptık. Güzel bir bayram bekliyoruz. Gerçekten Türkiye kebaba doyacak” diye konuştu.

“3’e beş yüz planlamaya verdik”

Kentte yapımı metrelik dönerle ünlenen ‘Piton Döner’in sahibi Mehmet İkram Taş ise 3 buçuk ton tavuk lezzetinde lezzetinde lezzetlendirin. Bu sene daha büyük bir katılım bekliyoruz. Tüm dünyayı istiyoruz. Bu sene 3’e beş kanat planlaması yapıyoruz. Festival günü hem alanında hem de ürünümüzden fazla bir var. Önlemimizi aldık” dedi.

“Son zamanlarda tatlıya rağbet çok fazla”

Uzun tatlıcılık ise son zamanlardaki Adana’da tatlıya rağbetin çok sevdiğinizi söylüyor. Yıldızoğlu, “1 senedir bugünü bekliyoruz. 3 ay hazırlıklarımız başladı. Adana’da böyle bir etkinlik için sevinmek için. Türkiye’nin her bölgesinden, her ilinden insanlar geliyor. Bunlara da hitap etmek için çok mutluyuz. Adana’nın kebabı, herkesin kullandığı çok şey ama bizde künefemiz ile o yemeklerin üzerini tatlandırıyoruz. Adana’da eskiden bu kadar tatlıya rağbet yoktu ama son model rağbet çok fazla” kullanımlardı.

“Bu lezzet apayrı”

Şırdancı Emin Kertiş ise insanları kebap ve şırdan için ayrıntılı olarak kuyruğa yönelikni vurgulayarak, “Lezzet festivaline büyük oranda katılım çok fazlaydı. Bu sene gençliğin daha da güzel olması. Şehir dışına gelen şırınga kebap ve için adeta kuyruğa girmektedir. İnsanlarla ilgili sonrakiler Adana’ya coşkuyla geliyorlar. Her yıl insanlar bu festivale geliyor. Artık günlük olarak gelenler de var. Bu lezzet apayrı” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK