Esnafı ‘Kimliğiniz DEAŞ’ın eline geçti’ diyerek 750 bin TL dolandırdılar

Esnafı ‘Kimliğiniz DEAŞ’ın eline geçti’ diyerek 750 bin TL dolandırdılar

6 views
0
PAYLAŞ

Adana’da esnaflık yapan bir şahsı ‘Kimliğiniz DEAŞ şüphelilerin eline geçti. Evdeki altın ya da paralarınızı bize vermeniz gerekiyor” diyerek yaklaşık 750 bin TL dolandıran 6 şüpheliden 3’ü tutuklandı.

Adana’da esnaflık yapan yabancı uyruklu MH’yi (51) cep telefonuyla arayan bir kişi, kendisini polis olarak tanıtarak, “Kiminiz DEAŞ şüphelilerin eline geçti. Evinizde arama buluşması. Evdeki altın ya da paranızı bize vermeniz gerekiyor. Bir arkadaşımız gelir, paraları sizden alacak” dedi. Şüpheliler, MH’yi bir adrese yönlendirerek evde yalnız kalan oğlu AH’den (15) 34 bin 500 dolar, 40 bin lira ile 70 bin TL değerindeki ziynet eşyalarını alıp, kayıplara karıştı. Dolandırıldığını anlayan MH, polise giderek şikayetçi oldu.

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Dolandırıcılık Bürosu Amirliği ekipleri, şüphelilerin Şanlıurfa’dan geldiğini tespit etti. Adana polisinin irtibat kurduğu Akçakale İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri olayla ilgili belirtilen 3 kişinin yola çıktığını bildirdi. Harekete geçen polis, şüphelilerden NE, MG ve Y.A’yı otomobille şehirden ayırırken otoyolda yakaladı. Olaya karıştığı belirlenen diğer şüpheliler AG, KE ve AEH de polisin operasyonuyla gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve araçlarında yapılan aramalarda 22 bin dolar, bin 356 TL ile ziynet eşyalarının tamamı ele geçirildi. Emniyetteki ifadeleri, şüphelilerden yola çıkanların yönlendirdiği kişinin şeklini vermezken, aralarında paylaştıklarını söyledi.

İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden NE, MG ve YA çıkarmaları mahkemece tutuklandı, diğer şüpheliler ise adli kontrol işlemiyle serbest bırakıldı.

Eleman para ve altınlar ise sahibine teslim edildi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK