Ev alımları Şubat ayında yüzde 40-50 oranında düştü! Depremler Rusları da korkuttu

Ev alımları Şubat ayında yüzde 40-50 oranında düştü! Depremler Rusları da korkuttu

6 views
0
PAYLAŞ

Kahramanmaraş merkezli depremler yabancıların ev almalarını sekteye uğrattı. Süreçte yabancıya konut satışının engellenmesi çağrıları sürerken Rusların ev alımlarındaki kesintide ortaya çıktı. Son bir yapı bu yana neredeyse yabancıya yapılan konut satışlarının gidişatını sürükleyen Rusların, deprem nedeniyle alımlarının şubatlarının yüzde 40-50 oranında düştüğü belirtiliyor.

Rusların ev almalarının özellikle deprem riskinin olduğu İstanbul’da daha fazla kullanım dilenleştirilirken, Antalya gibi şehirlerde daha da az indiriliyor. Öte yandan Rusların da artık alımlarında deprem kalıcılık raporları da ifade ediliyor.

Yabancının tutuklanmasının 400 bin dolardan sonra düştüğünü söyleyen Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak, depremle birlikte bulunduğun ise 40-50 düştüğünü söyledi. Yabancılar arasında da deprem yükünün oluştuğunu kaydeden Bucak, şu anda yabancıların da artık alacakları binayla ilgili deprem raporu alındığını söyledi. Ekonomim’den Leyla İlhan’ın haberine göre; İstanbul’da her bir deprem olabilir kuzey tahliyelerinin yabancıları da geleceğini anlatan Bucak, bu nedenle fay hattından uzak, az katlı villa tipi muhafazaları olduğu Beykoz, Sarıyer Maden gibi İstanbul’un doğru kaymaya başladıklarını belirtti.

‘KÜÇÜK MÜTEAHHİTE TALEP AZALACAK’
Bu durumu sürdüren markalı inşaat firmalarını bir çıkaracağını ifade eden Bucak “Bundan sonraki süreçteki talebi daha çok onlar alacak. Ancak buna komşu mahalle ya da ilçe müteahhitlerine olan talep azalacak” dedi. Bu azalmada depremden sektörden dolayı bölgedeki yoğun reklam ve tanıtım çalışmalarının durmasının da etkili olduğunu dile getiren Bucak, “Onun için de şubat geçmişi yabancıya satışlarda bir düşüş arzusu” açıklamasını yaptı.

‘RUSLARIN YERİNİ İRANLILAR DOLDURACAK’
Rusların düşen taleplerine karşılık İranlılara yapılan satışların devam ettiğini aktaran Bucak, “Çünkü İran parasında ciddi bir devalüasyon başladı. Ondan dolayı İran’ı zorlamak için ciddi gösteriler gözlemledik. İranlılar Türkiye’yi çok iyi tanıdıkları için deprem konusunda Ruslar kadar hassas değiller. Rusların yükselen alımlarının bir kısmını doldurmaları söz konuşma” diye konuştu.

Inhouse Global Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ergüven de, şu anda depremden dolayı Rusların ev alma kararlarını biraz daha yavaşlattığını söyledi. Rusların özellikle deprem riskinden dolayı İstanbul’da daha az alım yapıyorlar Ergüven “Ancak Antalya’da alımlar daha iyi durumda. Karar vermek artık daha fazla sorular tahminler. Hangi bölge daha iyi hangi bölge daha sağlam diye. Bizde bu durumda son 5-10 yılda yapılmış, zemini daha sağlam olan ve az katlı yapılar yapıları” dedi.

TÜRKİYE YERİNE TAYLAND, DUBAİ VE KARADAĞ
Rusların Türkiye’de azalan ev ziyareti Rusya merkezli Kommersant Gazetesi’ndeki haberde yer aldı. Haberde deprem nedeniyle Rusların Türkiye’deki ev alma oranlarının yüzde 40-60 arasında belirtilirken, Rusyalı alıcıların istikametini Tayland, Karadağ (Karadağ), Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne çevirdiği bilgisi verildi.

Rusya merkezli emlak satış sitesi Prian.ru temsilcisi de Türkiye’den konut alan Rusların ortalama bütçesinin 142 bin Euro olarak hesaplandığını, bu hacmi depremden sonra bütçelerine uygun başka alternatiflere yöneldiğini söyledi. Prian.ru yapısına göre şubat gördükleri Rusların Türkiye’den konut alma ya da kiralama talebi yüzde 60 düşüş kaydetti.

Acente yetkilileri şubatta genel olarak düşüşü gözlemlediklerini, ancak bu yıl talebinin her zamankine kıyasla yüzde 25-30 oranında daha fazla düştüğünü belirtiyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK