GIF’in mucidi Steve Wilhite 74 yaşında yaşamını yitirdi

GIF’in mucidi Steve Wilhite 74 yaşında yaşamını yitirdi

7 views
0
PAYLAŞ

İnternet dünyasını sarsan ölüm: Ünlü mucit kaybetti. Son iki haftadır koronavirüs ile mücadele eden Wilhite’in ölüm ilanında, “Bütün başarılarına çok alçakgönüllü, kibar ve iyi bir adam olarak kaldı” ifadelerine yer verildi.

1987 yılında Grafik Değiştirme Biçimi anlamına gelen Graphics Interchange Format’ını (GIF) Steve Wilhite hayatını kaybeder.

74 Wilhite bu ayın başındaki virüsüe (Kovid-19) yenildi.

Bloomberg’in haberine göre; Wilhite sosyal önceleri kullanılır, mem ve tepki için hale gelmeden yıllar, GIF’i 1987’de faydalı olur. GIF’in açıklandığı ile ilgili olduğu söylenmiştir.

Mucidinden 35 yıl sonra ve birkaç nesil grafik ve animasyon formatından sonra GIF, web’in popüler ve sevilen bir dayanağı olarak sürdürmek.

“ALÇAKGÖNÜLLÜ, KİBAR VE İYİ BİR ADAM OLARAK KALDI”

Twitter ve Tele gibi sosyal ağlar, ikona kliplerin içinde bulunanlarla dolu GIF arama motorlarını ifade etti. Tumblr ve 9Gag gibi platformlar GIF kullanımlarıyla öne çıkan platformlar geldi.

2013 yılında Webby Yaşam Boyu Başarıne çizimi Wilhite’ın ölüm ilanında, “Bütün başarılarına çok alçakgönüllü, kibar ve iyi bir adam olarak kaldı” yazıldı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK