Hafızlık Yarışması Türkiye Finali Adana’da yapıldı

Hafızlık Yarışması Türkiye Finali Adana’da yapıldı

9 views
0
PAYLAŞ

Diyanet Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce ülke genelindeki kız Kur’an kursları arasında sıralama Hafızlık Yarışması Türkiye Temmuz Finali’nde Düzce 15 Şehitleri Kuran Kursu öğrencisi Nuran Erva Yüksel birinci oldu.

Süleyman Elban, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, İl Müftüsü Mehmet Taşcı, müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, din nihai, sonuç, iş ve tasarım Ramazanoğlu Cami Konferans Salonunda düzenlendi.

Yarışmaya Ayşegül Tuğçe Özdemir, Besra Aysoy, Elif Sude Akım, Hayrunisa Gökyıldız, Nilgül Özpınar, Nuran Erva Yüksel, Zeynep Ogan olmak 7 öğrenciye katıldı.

İl Müftüsü Mehmet Taşcı ile Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin’in ardından bir konuşma yapan Vali Elban “Allah kelamı olan Kuran-ı Kerim’in muhafazası yüce Allah’ın altında, buna iman ediyoruz. Ama Kuran-ı Kerim’den itibaren, Kuran’ı ezberlemeden, kalan şeyler yazma gibi geçici mekanlarda kalacaklardı. Ancak Hz. Ebubekir zamanında meydana gelen şehit Yemame Savaşı’nda çok fazla hafızımızın varlığıyla endişelenen Hz. Ömer Hz. Ebubekir Kuran-ı Kerim’in çizelgelerini çizerek tartışabilir miyim? .” Kuran-ı Kerim’in tüm levhaları, ayrı ayetleri ve sureleri toparlanıp bir kitap olacakları; Kuran-ı kerim’in muhafazası konusunda hafızlar yüzünden endişe duyulmuş. O merkezi Kuran-ı Kerim kitap haline getirildi. Dolayısıyla hafızlık içinde ve üzerinde sizin dışında bu, sizin dışında Kuran-ı Kerim’in muhafızlarısınız. Yaptığınız, satın almak için unvan bence dünyevi unvan işlerinizin üstün. Kuran-ı Kerim bizim yüce kitabımızdır. Okunması, bakımı, yaz özelleştirilmesi bir ihtimam ve usul yapılması. Kuran-ı Kerim’imizin özellikle çok farklı makamlardan gelen ruhuna çok şeyinden çok önemli. Hafızlık yarışmalarının yapılması Kuran adabı, kutsiyeti ve saygınlığı açısından çok önemlidir” dedi.

Diyanet işlerinde Kur’an eğitimlerini incelemek, hafızlık eğitimini ve Kur’an-ı Kerim’i güzel yetiştirmek üzerinde hafızın birinci sınıf eğitiminde hedeflenen seçimde eğitim-öğretimi Nuran Erva Yüksel 15. Rize Güneysu Ortaköy Köyü Kuran Kursu öğrencisi Hayrunisa Gökyıldız ikinci, Gaziantep Şahinbey Hoşgör Bülbülzade Kız Kuran Kursu öğrencisi Ayşegül Tuğçe Özdemir ise öyle oldu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK