Hal MERCEK’in ilk kursiyerleri ‘yetkin şoför’ sertifikalarını aldı

Hal MERCEK’in ilk kursiyerleri ‘yetkin şoför’ sertifikalarını aldı

5 views
0
PAYLAŞ

Mersin Büyükşehir Belediyesi Hal Sosyal Yaşam Merkezinde bulunan MERCEK’in ilk kursu olan ‘Toplu Taşıma Sürücülerine Eğitim’ kursu tamamlandı.

Akdeniz Karacaoğlan Halk Eğitimi Merkezi işbirliğinde sonuç kursu, ‘İş sağlığı ve güvenliği eğitimi’ ile sona erdi. Kursun sonunda sınava tabi resmi kursiyerlerden başarılı olanlar, hem Halk Eğitim Merkezi sertifikası hem de ‘MERCEK eğitim bitirme belgesi’ aldı.

Teorik ve uygulamalı olarak verilen eğitimler 2 ay sürdü

Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma şoförlerinin yanı sıra, toplu taşıma aracını kullanan kişilerle gittikleri kursta, teorik ve pratik olmak üzere 2’de eğitim verildi. 2 ay süren kursta teorik dersler Akdeniz Karacaoğlan Halk Eğitim Merkezi hocaları, uygulamalı eğitimler de Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapan toplu taşıma görevlileri tarafından verildi. Kursiyerler, kursta yalnızca araç sürme değil, teknik donanım bilgisi ve iletişim üzerine de dersler aldı. Ücretsiz verilen kurstan oldukça memnun sonuçlar ilk kursiyerler, hem teorik hem de uygulamalı eğitimlerle yetkin bir şekilde trafiğe çıkabilecekler.

“Arkadaşlarımız toplu taşıma otobüs şoförü olarak laboratuvar hazırlar”

Ulaşım Dairesi Başkanlığına bağlı Toplu Taşıma Şube Müdürü Bayram Demir, güzel bir eğitim süreci geçirdiklerini belirterek, “Bu eğitimle kursiyerlere bir araç sürmenin, sadece direksiyon tutmaktan ibaret olmadığını yürütmek. Bu süreçte trafik eğitimi, iş sağlığı rehberliği, hem yöneticiin hem de işçinin eğitimi ve onlara verilen imtiyazların neler olduğunu öğreterek, kullanan ve psikomotor hareketlerinde gelişmelerini sağladık” dedi.

Eğitim boyunca yapılan sınavlara da değinen Demir, “Ara ara sınavlar yaptık. 2 aylık süre sonunda da bitirme sınavını yaptık. Bitirme sınavında başarılı olan arkadaşlar mezun oldular. Aynı zamanda uygulama sınavları da oldu. Örneğin otobüse binen bir engelli vatandaşa karşı nasıl davranacaklarını geçenler. yanı sıra kendi cihazların araçlarının teknik donanımlarını, yolda kaldıklarında arızanın ne kadar çabuk giderilebileceğini ve beklemeye ne işe yaradığını öğrenmenin yanı sıra, yoğun otobüsrek hem trafikte uzantıları pekiştirdiler, hem de nazari yapılar geliştirdiler. Arkadaşlarımız, bütün kamu kurum ve donanımda artık toplu taşıma otobüs şoförü olarak çalışma hazırlar” diye konuştu.

“Artık vatandaşlarımız daha huzurlu ve konforlu yolculuklar yapacaklar”

Sosyal Hizmetler Başkanlığı Dairena bağlı MERCEK Meslek Edindirme Koordinatörü Gül Kadem Maya ise “Bu eğitimlerde öfke kontrolü, iletişim yöntemi maliyeti, ilk yardım, iş sağlığı ve güvenliği gibi eğitimleri de sürücülerimize verdik. Toplu taşımada çok fazla sorunla karşılaşıyoruz. Artık trafik de çok fazla yoğunlaştı ve bakımı kontrolsüz davranışlar olabiliyor. Dolayısıyla bu konuda sürücülerimize çok fazla iş düşüyor. Stresi yönetebilmeleri üzerine ya da bir sağlık sorunu olduğunda müdahale edebilmeleri yapılara yönelik veya özel insanlarımız ve ailelerine destek olabilmelerine yönelik eğitimler verdik. Dolayısıyla artık vatandaşlarımız daha huzurlu ve konforlu yolculuklar yapacaklar” ifadelerini kullandı.

Kursların süreceğini ifade eden Maya, “7 mezunumuz var. Sonrasında eğitimlerimiz devam edecek. Önümüzdeki günlerde ikinci kursumuzu da açmış olacağız. Kursa katılmak isteyenlerin ön başvurularını, Mersin Büyükşehir Belediyesi MERCEK Meslek Edindirme sayfasından yapabilirler. Gün ve saat bilgilendirmesiyle beraber kursumuz başlayacak. Başarılı olanlara da yine eğitim sertifikalarını ve giriş belgelerini uygulamaya” şeklinde konuştu.

“Bu kurs bana çok şey kattı. Çok bina ve çok şey öldü”

2 çocuk annesi ev hanımı Nurbanu Yıldız, şoför olmak için bu kursa devam ettiğini belirterek, “Çok istekliydim ve kursumuz çok da güzel geçti. İlk önce iletişim derslerine başladık. Daha sonra otobüs sahasını almaya başladık. Otobüsün bakımları, kullanımı, teknik donanımları ile ilgili eğitimleri aldık. Çok yapı ve çok şey öldü. Bu kurs bana çok şey kattı. Daha sonra ilk yardım ve iş kurtarma kursunu aldık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK