Halkkent Sosyal Yaşam Merkezine 150 bin Euro hibe desteği

Halkkent Sosyal Yaşam Merkezine 150 bin Euro hibe desteği

9 views
0
PAYLAŞ

Mersin Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler ve Projeler Şube Müdürlüğü’nün farklı öneriler geliştirdiği projeler uyku desteği almaya devam ediyor. Son olarak 22 Aralık 2022 tarihinde açılışı yapılan Halkkent Sosyal Yaşam Merkezi bünyesinde kurma hedeflenen güzellik, dikiş, aşçılık ve bilişim atölyeleri projesi, Dünya Bankası yetkililerinden 150 bin Euro’luk hibe almaya hak kazandı.

Halkkent Sosyal Yaşam Merkezi, Avrupa Birliği uyum programlarından biri olan FRIT II kapsamında açılan ve Dünya Bankası yürütücülüğünde hayata geçirme SEECO (Sosyal Girişimcilik Güçlendirme ve Uyum Projesi) programının değerlendirildiği bildirildi. Projeyi oluşturan Dünya Bankası ve Çukurova Kalkınma Ajansı merkezleri uygun bularak Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni pilot belediyelerden biri olarak aldı.

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Engin Yıldırım, Çalışmalar Dış İlişkiler ve Projeler Şube Müdürlüğü ile yürütücülerini aktararak, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak yürüttüğümüz sosyal projelerimizin bir cazibe unsuru oluşturması Halkkent Sosyal Yaşam Merkezimize Dünya Bankası fon desteğiyle birlikte Çukurova Kalkınma Ajansı ile birlikte yürütülen bir destek projesi vardı.Biz bu projeyi Dış İlişkiler ve Projeler Şube Müdürlüğü birimi ile ortak yürütücü kentimize, belediyemize, halkımıza yararlı olacak atölyeler üretmek istiyoruz. bu bağlamda sosyal projelerimizi daha güçlü halde sunuyoruz vatandaşlarımıza. Bunun için tüm yapılara teşekkür ediyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi cazibe merkezi olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Projenin en temel amacı evde gizli kalmış kadın işini elinden çıkarmak”

Projenin içeriği hakkında bilgi veren Dış İlişkiler ve Projeler Şube Müdürlüğü Proje Uzmanlarından Şadiye Karabudak, “Bu proje çevresi Halkkkent Sosyal Yaşam Merkezi’mizde güzellik, dikiş, bilişim ve aşçılık atölyelerinin yanı sıra orada bir çocuk oyun alanı, bir toplantı merkezi kurulumu ve sosyalleşme köşesi kurulması Hedefleniyordu.Hazırlıkları devam ettirdik ve ajans yetkilileriyle görüştük.Projemiz başarılı bulundu ve hibe almaya hak kazandı.Yaklaşık 150 bin Euro’luk bir hibe çıkardık ve merkezimiz için çalışmaya başladık” diye konuştu.

Projenin onaylanmasının ardından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Rifat Duran arasında alt hibe sözleşmesinin imzalandığı ve başlandığı aktaran Karabudak, “Aslında bu projenin en temel amacı, evde gizli kalmış kadın işinin açığa çıkarılması, bu kadınların girişimcilik alanında oluşurlar. gösterebilecekleri, kendi becerilerini geliştirebilecekleri kurslara katılmasını sağlama” ifadesini kullandı.

Kursların oyununun ardından verileceka sertifika verileceğinin de gökyüzünü çizen Karabudak “Kadınlar bu sertifika ile ister bir yerde işe başlayabilecekler isterlerse kendi talimatlarını vermek için ilk adım atmış olacaklar. bu iş gücüne katılabilmelerini sağlamaktı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK