Hematoloji uzmanı uyardı: “Lenf düğümleri büyüyorsa hekime başvurun”

Hematoloji uzmanı uyardı: “Lenf düğümleri büyüyorsa hekime başvurun”

4 views
0
PAYLAŞ

Soner Solmaz, lenf düğümleri sebepsiz yere çıktıysa, sert, hareketsiz bir yapısı varsa ve oradan devam ediyorsa mutlaka hekime başvurmak gerektiğini söyledi.

Acıbadem Adana Hastanesi Yetişkin Hematoloji Uzmanı Dr. Soner Solmaz, şişmiş lenf düğümlerinin genellikle bakteri veya virüslerin neden olduğu enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıktığı ve nadiren de olsa şişmiş lenf düğümlerine kanserin neden olabileceğini ifade etti.

Solmaz “Lenfler, filtre görevi görerek virüsleri, virüsleri ve diğer hastalık nedenlerini vücudun diğer bölgelerine bulaşmadan önce yakalarlar. Şişmiş lenf düğümlerini farklı yaygın alanlar arasında boynunuz, çenenizin altı, koltuk altlarınız ve kasıklarınız bulunur” dedi.

“Şişmiş lenf düğümleri hastalık habercisidir”

Lenfatik sistem, vücudun her yerinde bulunan bir organlar, damarlar ve lenf düğümleri ağının olduğunu vurgulayan Solmaz, “Baş ve boyun bölgenizde birçok lenf düğümü bulunur. Sık sık şişen lenf düğümleri bu bölge, ayrıca koltuk altlarınızda ve kasık bölgenizdedir. Şişmiş lenf düğümleri, vücudumuzda bir yerlerde bir şeyler yanlış bilgiler bir işaretidir. Lenf organlarınız ilk şiştiğinde meydana gelen fark olabilir, lenf düğümlerinde hassasiyet ve ağrı oluşur. Şişlik şişirme veya fasulye boyutunda, hatta ceviz boyutlarında olabilir. Şişmiş lenf düğümlerinin nedenine bağlı olarak, sahip olabileceğiz diğer belirti ve ortalama burun akıntısı, boğaz ağrısı, ateş ve üst solunum yolunun diğer belirtileri olabilir” diye konuştu.

Vücuttaki lenf düğümlerinde şişme meydana geldiğinde, HIV veya mononükleoz gibi etkileri, lupus veya romatoid artrit gibi bir romatizmal hastalık düşüncelerini aktaran Solmaz “Lenf bezlerinde büyüme bir kanser veya lenfomaya bağlı ise lenf büyümesiniz çok hızlı şişmiş olabilir ve planlanandan daha sert ve sabit-hareketsiz yani çevre dokulara yapışık olabilir. Ateş, gece terlemeleri ve kilo kaybını yaşayabilir” şeklinde konuştu.

“En yaygın neden bulaşmadır”

Dr.

“Şişmiş lenf düğümlerinin en yaygın nedeni enfeksiyondur, özellikle soğuk yönlendirme gibi viral bir enfeksiyondur” diyerek dağıtım merkezlerini sürdüren Solmaz “Boğaz virüsleri, kızamık, kulak virüsleri, diş ve diş eti sorunları, cilt enfeksiyon, insan bulaşıcı yetmezlik virüsü (HIV) – AIDS, tüberküloz, kedi tırmığı hastalığı, lupus ve romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklar, lenfoma (lenf bezi kanseri), lösemi (kemik iliği veya kan kanseri), lenf düğümlerine yuva (metastaz yapmış) diğer organ kanserleri” kullanıldı.

“Büyümeye devam ediyorsa doktora görünmelisin”

Çoğu zaman şişmiş lenf düğümlerine bir konvülsiyon neden olduğundan beri genişlediğinde lenf büyümesinin de kendi kendine normale döndüğüne değinen Solmaz, “Ancak şişmiş lenf düğümleriniz hastaneyeden sonra halen devam ediyorsa, bilinen bir sebep olmadan ortaya çıkıyorsa, 2-4 haftadır mevcutsa ve gidiyor devam ediyorsa, sert veya lastik gibi tıslıyor ve bastırdığınızda hareket etmiyorsa, şiddetli, gece terlemeleri veya açıklanamayan kilo kaybınız varsa, yutmada veya nefes almada zorlamayı çekiyorsanız, üzerinde görünmeniz gerekir” diyerek uyarıda bulundu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK