Hobi olarak başladı, usta eğitici oldu

Hobi olarak başladı, usta eğitici oldu

3 views
0
PAYLAŞ

Hobi olarak başlayan kurslarda kendini geliştirip 2 yıl içinde ‘usta öğretici belgesi’ alan gümüş takı işlemeciliği eğitmeni Nergiz Sevim, kuyumculuk işleme tekniği alanında uzman hale geldi. Akdeniz Belediyesi Karaduvar Mahallesi Kültür Evi’nin kursiyerlerine de gümüş ve bakır işlemeciliği kursu veren Sevim, başarısını anlattı.

Akdeniz Belediyesi Karaduvar Mahalle Kültür Evi’nde verilen kuyumculuk işleme, takım ve tasarım kursuna mahalleli 40 kursiyer kadın katılıyor. Kadınlar, ilgi çekici rengarenk takılar yapmayı öğreniyor. Kültür evinde verilen kurslara katılan kadınlar kuyumculuk, gümüş ve bakır işlemeciliği eğitimi veren usta öğreticilerden biri de Nergiz Sevim. Hobi olarak 2010 yılında başladığı meslekte 2012’de eğitmenliğe geçtiğini anlatan Nergiz Sevim, kadınların örnek olacak başarısının hikayesini paylaştı.

Akdeniz Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu’nda usta öğreticilik yaptığını aktaran Sevim, “Trabzon hasırı ve Trabzon kazası, telkari. Bütün bu ürünler kendi kaynaklarım. 10 yıldır bu işi yapıyorum ve tüm tekniklerde geliştirdim. Farklı ürün ve farklı teknikler kullanarak yılsonu sergilerinde, festivallerde ürettiğimiz işleri sergileyip satış yapmaya da çalışıyoruz” dedi.

“Gümüş ve bakır işlemeciliği yapıyoruz”

Akdeniz Belediyesi tarafından elde edilmekle bugünlerde Karaduvar Mahallesi Kültür Evi’nde verilen kurslara katılan kadınlara da eğitim sürelerini dile getiren Sevim, “Ben de bugün burada yine aynı işi sitelerinime öğretmeye, onlardan farklı ürünleri ortaya çıkarmaya çalışıyor. Öncelikli amacımız, bakışı daha çok genişlemek, ardından da bu ürünleri satışa sunuyoruz.Kursumuz, kuyumculuk teknoloji alanında.Kuyumcuların sahip olduğu tüm tasarrufları kullanarak değerli madenleri, altın dışında;tabi olsa onu da çıkarıyor ama gümüş ve bakır olarak madenleri hedefini şekilde örüp model olarak tasarlıyoruz” diye konuştu.

Geçmişteki 2 yıllık kursiyerlik, ondan sonra bu işin usta öğreticiliğini yaptığı ve 10 yıllık mesleğini sürdürdüğünü anımsatan Sevim, “Kursiyer arkadaşlarına da önemle ve canı gönülden tavsiye ederim. Verdiğimiz belgeler çok değerli. Ben bu belgeler sayesinde usta öğreticilik yapıyor. Akdeniz Belediye Başkanımız Mustafa Gültak ‘a, merkezlerde yardımcı olup önayak olması, ürettiğimiz ürünler de festival ve sergilerde satışa sunmamıza verdikleri destek için teşekkürlerimi sunanum’ diyerek tamamladı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK