İhracat yolundaki son yenidünyalar yüz güldürüyor

İhracat yolundaki son yenidünyalar yüz güldürüyor

4 views
0
PAYLAŞ

Türkiye’nin yaş sebze ve meyve merkezlerinin önemli merkezlerinden olan Mersin’de yenidünya bahçelerinde sezon son meyveleri hasat ediliyor.

Erdemli ilçesinde yetiştiği yörenin ikliminden Malta Eriği olarak da bilinen sezon son yeni dünyalarının hasadı sürüyor. İlçeye bağlı Dağlı köyünün 600 rakımlı bölgeleri kafes has iklimi bölgenin en son yetişen yenidünyaları alternatif ürün olarak tarayıcı üreticinin yüzünü güldürüyor. Kilosu 25-30 lira aralığında alıcı bulan ürün Arap ülkelerine, Rusya’ya ve Avrupa Birliği ülkelerine ihraç ediliyor.

Köyde hayvancılığın yanı sıra meyve yetiştirdiklerini üreten üretici Hatice Tel, “Dağlı köyünde oturanuz ve aynı zamanda üretim yapıyoruz. Şu an yenidünya hasadı yapıyoruz. ‘inde yetişen bir ürün.Şu an limondan yenidünyaya yavaş yavaş ilerliyoruz’ dedi.

“Son ürün olduğu için yanında aranıyor”

Üretici Zekeriya Kırtış ise, “Tarımla, hayvancılıkla uğraşıyorum, yoğun olarak limon üretiyordum, son yıllarda alternatif olarak yeni dünya üreticisine başladık. Tarsus gibi çok yetişen geldiği bittiği zaman bizim burada sona kalıyor.

“Pazar payları büyüyor”

Köylerinde yenidünyanın yaklaşık 40 yıldır üretildiğine değinen Kırtış, “Son dönemlerde pazar payı büyüdüğünde, aranan bir üründen alternatif ürün olarak da çoğaltmaya başladı. Yurt içinde da gidiyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi büyükşehirlere her türlü ticaret yapılıyor” diye konuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK