İtalyan şefler unutulmaya yüz tutan Adana lezzetlerini öğrenecek

İtalyan şefler unutulmaya yüz tutan Adana lezzetlerini öğrenecek

5 views
0
PAYLAŞ

Adana’ iki asırlık olduğu tahmin edilen hedeflenen unutulmaya yüz tutmuşların düzenlemeleri, proje planında planlarken kadın kursiyerlerin ellerinde hazırlanarak kayıt ediliyor. Yemek planları, aktarım eğitimle İtalyan şeflere aktarılacak.

Proje kapsamında Kozan’a gelen Adana Toroslar Federasyonu Başkanı Cenap Erol, Doç. Dr. Sait Muharrem Say, kadın kursler ile 5 gün boyuncu Belediye Sosyal Yaşam Merkezi ve Halk Eğitimi Merkezi yüzünda bir arada unutulmaya bilinen yöresel lezzetleri yeniden gün içinde ortaya çıkanlar. Kadınlar yöresel lezzeti olan sunuma hazırlanırken, heyet yetiştiren dijital kayıtlara katıldı.

Çukurova Üniversitesi, Adana Toroslar Federasyonu, Wignam Clubs İtalya’nın yürütücü olduğu projede kursiyerler, yöresel lezzetleri hazırlamalarını sonra İtalyan yemekleri de ağırlayacak. Unutulmaya yüz tutanların günulmaya ile ilgili proje hakkında Toroslar Federasyon Başkanı Cenap Erol Saimbeyli, “Mavi Kelebek ve Torosları Aşan Engeller’le çok güzel etkinlikler geçekleştirdik. Unutulmaya yüz tutan yemekler için Çukurova Üniversitesi ile proje hazırlandı. İtalyan ortaklarımız ile Avrupa’da bu işi geliştiriyoruz. Bölgeyle birlikte arazilerimizle ilgili ürünler, Koza Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi, Halk Eğitim Müdürlüğümüzün bize burada sunulan yemekler ile kursiyerlerimiz 5 gün hem kurs hem de lezzet günleriyle ilgili çıkaracak. Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan ve Halk Eğitim Müdürü Bünyamin Akbulut’a destekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Avrupa Birliği fonları tarafındanutul “Adana’nın çıkarılması” projesinde koordinatör Doç. Dr. Sait Muharrem Say, “Doç.Dr. . Unutulan yemeklerin gelecek nesillere aktarımı için tüm faaliyeti yürüteceğiz. Adana’nın kadim tarihi ile çok ilişkili. Kuzey Adana’da çok amaçlı yönlendirmeler yapılır. Artık yavaş yavaş yenin alınmaya alınmak üzere gönderilmek üzere gönderilmek üzere, nesli iletmek için uğraşıyoruz. İtalyan bir sivil örgüt ile proje yaptık. Müthiş Birikimleri var. Tüm yemeklerden olacaklar ve Adana’ya gelip bu yiyecekleri öğrenecekler. Ekimde biz İtalya’da ve festivalde Adana’nın yöresel lezzetleri ile yerimizi yapabilmek” diye konuştu.

Kursiyerler ı hazırlık pişirme pilavı, tatlı, paça çorbası gibi lezzeti sunumuna hazırlayarak kayıt olacak ve yemekler geleceklere aktarılacak.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK